На межі великого "шухера". Як покарають Україну за порушення антидопінгових правил

Всесвітня антидопінгова агенція (WADA) звинуватила Національний антидопінговий центр України (НАДЦУ) у значних зловживаннях

Журналіст Depo.Сектор
На межі великого "шухера". Як покарають…

Так звану "Операцію Геркулес" розпочали ще 2019-го року. Тоді виявили докази, що з 2012-го року НАДЦУ проводить необґрунтований завчасний збір проб, організовуючи тестування спортсменів за попередніми повідомленнями. Звідти і потягнулися ниточки.

Одиничні випадки допінгу траплялися ледь не кожного року. Здавалося, що вони не були показовими. Проте резонанс викликали, і розслідувачі пробували все доводили до одного клубка.

Не так давно незалежний орган боротьби з негативними явищами в легкій атлетиці (AIU) усунув трьох українських спортсменів від участі в Олімпійських іграх. Зокрема, в Токіо не виступили Михайло Гаврилюк (метання молота), Назар Коваленко (спортивна ходьба) та Наталія Пироженко-Чорномаз (естафета 4х400 м).

Причиною недопуску до Ігор стало недотримання пункту 15 антидопінгових правил, згідно з яким спортсмен повинен пройти три допінг-тести у позазмагальний період, що проводять з інтервалом не менше трьох тижнів упродовж 10-ти місяців.

До цього від участі в Олімпіаді за підозрою в допінгу усунули тріатлоністку Юлію Єлістратову. Добре відомі і ще декілька допінг-скандалів. Важкоатлет Дмитро Чумак не поїхав на ігри через звинувачення у підкупі допінг-офіцера. А спортивний гімнаст Олег Верняєв отримав чотири роки дискваліфікації через мельдоній у крові.

Зараз же все вилізло назовні. Офіційний текст документу опубліковано на офіційному сайті WADA. "Є переконливі та підтверджені докази того, що НАДЦУ зв’язувався зі спортсменами чи їхніми тренерами, щоби попросити їх з’явитися до центру наступного дня для тестування", – йдеться у ньому.

Таку практику, стверджують у всесвітній агенції, яка бореться з допінгом, в Україні застосовували перед важливими міжнародними змаганнями. "Були випадки, коли вся національна команда спорту була присутня в НАДЦУ в очікуванні тестування", – сказав директор WADA Гюнтер Янгер.

Також наголошується, що "Операція Геркулес" отримала переконливі докази того, що 2021-го року антидопінговий центр України свідомо повідомив про шість проб, взятих у змагальний період, як про тести, які здали в позазмагальний період, порушуючи різні статті всесвітнього антидопінгового кодексу.

Форми допінг-контролю (DCF) для шести неправильно представлених зразків підтверджують, що їх узяли під час змагань, але в кожному випадку DCF вказували, що проба зібрані поза змаганнями.

WADA замовило повторний аналіз цих шести проб через список лабораторних аналізів під час змагань, що включає більше заборонених речовин, ніж список аналізів поза змаганнями. Результати всіх спроб негативні.

"Зразки робили неправильно для того, щоби спортсмен здав необхідну кількість позазмагальних тестів до Олімпіади в Токіо. Неправильне заповнення форми впливає на аналіз, що проводить лабораторія, оскільки деякі речовини та методи заборонені лише на змаганнях. Таким чином позитивний тест можна помилково класифікувати як негативний, і в результаті спортсмен може уникнути порушення антидопінгових правил", – сказав Янгер.

Що коментують?

Вадим ГУТЦАЙТ (міністр молоді та спорту України): "Директор НАДЦ Іван Курліщук і його заступник Ярослав Кручек подали у відставку. Міністерство заявляє, що ми займаємо чітку позицію у боротьбі з допінгом і нікому не дозволимо порушувати антидопінгові правила. Реакція на порушення буде миттєвою та жорсткою".

Равіль САФІУЛЛІН (віце-президент НОК України): "Поки що це питання у стадії вивчення. 28-го жовтня обговоримо його на засіданні Наглядової ради з антидопінгового контролю. Решта – без коментарів".

Ігор ЖДАНОВ (член ради засновників WADA, колишній міністр молоді та спорту України): "Швидше за все, WADA розпочне процес щодо відповідності України вимогам антидопінгового кодексу. Це наслідки грубого порушення антидопінгового законодавства. Воно може призвести до відсторонення українських спортсменів від міжнародних змагань. Відставка керівництва НАДЦ навряд чи зможе погасити цей скандал. Головне завдання влади та, зокрема Міністерства молоді і спорту, не на словах, а реальними справами забезпечити реалізацію дієвої та ефективної антидопінгової політики, розпочати важкий, але необхідний діалог з WADA, ухвалити нову редакцію антидопінгового закону, який відповідає міжнародним вимогам і який лежить вже декілька років під сукном у міністерстві. Можливо, українське питання розглянуть на засіданні виконкому WADA 24-го листопада в Парижі".

Ігор ГОЦУЛ (колишній президент Федерації легкої атлетики України): "Коли за справу беруться дилетанти та шахраї, наслідки будуть катастрофічні. Після прочитання звіту розумієш, що наразі в нашій країні "фахівці" саме з цих двох категорій формують та реалізують державну політику протидії допінгу у спорті. Після цього розслідування з великою ймовірністю можна прогнозувати визнання Національного антидопінгового центру таким, що не відповідає Кодексу ВАДА. І, як наслідок, очікувати відсторонення українських спортсменів від міжнародних змагань. Соромно, що таке можливе в сучасній Україні!"

Юрій ЮРЧЕНКО (спортивний юрист): "Думаю, що санкції будуть такі самі, як із мельдонієм на Росії. Нашу антидопінгову організацію звинувачують у порушенні антидопінгових правил. Цю ситуацію можна порівняти із корупційними діями. Антидопінгова лабораторія – це обличчя спорту України. Її керівництво вже залишило свої посади, але це не означає, що наслідків для нас не буде. Можливо, все навіть завершиться кримінальними справами. WADA без доказів нікого не звинувачує. Чи є ризик у тому, що українські спортсмени виступатимуть без гімну та герба? На жаль, не виключається така ситуація. Потрібно шукати всі можливості для захисту честі та гідності спорту в Україні. WADA просто так би не публікувала звіту, тому ситуація серйозна. Збігів ніяких не може бути. Треба готуватися до найгіршого, але в жодному разі не опускати руки. У нас зараз мало розвинене спортивне законодавство, хоч і нинішнє Міністерство над цим працює. Нам варто суттєво вдосконалювати антидопінгове законодавство, працювати ефективніше. Можливо, ситуація вплине на якнайшвидше вдосконалення антидопінгового законодавства".

Україна – не Росія? А це ще залишається запитанням. Теоретично не можна виключати навіть найжорсткіших санкцій – аж до заборони виступати під національним прапором. Приклади поруч – Росія, яку "запхали" в олімпійську ганьбу, а ще – Індонезія та Таїланд. Швидко це все не відбуватиметься, розслідування триватимуть, до того ж, Україна має ще можливість подати апеляцію. Принаймні в Пекіні нічого екстраординарного не станеться.

На відміну від Росії, де звинувачення стосувалися не лише антидопінгового центру, а й державних органів, тобто підтримка зловживань відбувалася від найвищих державних органів, в Україні ситуація виглядає трохи не такою. Але ж, можливо, це лише початки. Хоча все ж залишається надія на те, що до крайніх заходів, якими є позбавлення гімну та прапора, справа не дійде.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme