Шпигуни на трибунах: Як "стукачі" з ФАРЕ заробляють гроші на фанатах і політиці

У них вже більше двох сотень волонтерів по всій Європі, вони відвідують футбольні матчі "з підвищеною небезпекою" і потім доповідають про них у ФІФА та УЄФА. Вони – це представники організації ФАРЕ

Що таке ФАРЕ?

Організація "Футбол проти расизму в Європі" ("Football against racism in Europe", власне – FARE) була створена в далекому 1999 році в Австрії і покликана, як можна здогадатися з назви, боротися проти проявів расизму в футболі.

Втім, згодом, заручившись підтримкою ФІФА та УЄФА, ФАРЕ розширила список своїх повноважень і пріоритетів, і зараз представники цієї мережі борються не лише з расизмом, але і з багатьма іншими негативними проявами на футбольних стадіонах, перерахувати які буде так само складно, як і всі негативні вади людської поведінки.

Чому ФАРЕ має підтримку від УЄФА та ФІФА?

Для світової та європейської футбольної організації існування ФАРЕ вигідне, адже заощаджує час дисциплінарним комітетам ФІФА та УЄФА. Якщо простіше – волонтери ФАРЕ самі доповідають чиновникам з футбольних організації про порушення на футбольних стадіонах, а ті вже, користуючись матеріалами від ФАРЕ, вирішують як покарати ті чи інші клуби, федерації та стадіони за поведінку фанатів.

ФІФА та УЄФА, не особливо напружуючись, отримують дані про фанатські порушення, карають клуби або федерації грошовими штрафами та іншими санкціями, а потім із зароблених на покараннях грошей частину відраховують на функціонування ФАРЕ. Такий от ланцюжок фінансів.

Чи дійсно робота ФАРЕ ефективна?

Якщо казати про грошові стягнення та поповнення бюджету ФІФА та УЄФА, то безперечно – ФАРЕ виконує свої функції на найвищий бал. А от сказати те ж саме про користь від таких покарань вже складніше. Як правило, санкції, застосовані до порушників, на яких "настукали" волонтери з ФАРЕ, ні до чого не призводять. Адже як вигукували у тій же Албанії образливі кричали на адресу сербів, так і вигукують надалі, як вивішували фанати польської "Легії" образливі банери на адресу УЄФА, так і продовжують вивішувати, роблячи їх ще більш образливими. І це лише останні приклади наслідків по боротьбі з расизмом, нацизмом, шовінізмом та багатьма іншими "ізмами", які вигукують волонтери ФАРЕ, щоб покарати за них разом з ФІФА та УЄФА.

А список цих самих "ізмів" та інших порушень, за які можна отримати солідний штраф, вже дуже багатий. Пам'ятаєте, з чого починалася діяльність ФАРЕ і що взагалі означає абревіатура цієї організації? Правильно – расизм. Але зараз расизм – це лише маленька частина проблем, які намагаються "вирішувати" у ФАРЕ. Якщо ознайомитися з так званим "Global Guide to Discriminatory Practices in Football" (таким собі посібником по тому, чого не можна робити на трибунах футбольним фанатам), то можна дізнатися, що на трибунах не можна вигукувати не тільки слово на букву "н", яким інколи називають людей з іншим кольором шкіри, але і багато чого іншого. "Мавпа", "горила", "циган" – ці слова, за які теж можуть карати, наприклад. І хто знає, скільки грошей могли заробити волонтери ФАРЕ, працюй вони на матчах між "Динамо" і "Шахтарем" в епоху роботи з "гірниками" румуна Мірчі Луческу, ледь не офіційним прізвиськом якого було одне з перелічених слів.

Як і чому ФАРЕ "стукав" на Україну?

Український футбол вже добряче настраждався від діяльності ФАРЕ, і найприкріше те, що часто ми отримували покарання за те, що самі порушеннями не вважаємо. Так, були покарання за справді огидні речі – наприклад, побиття темношкірого англійського фаната в Києві під час матчу Ліги чемпіонів "Динамо" – "Челсі". Але були і інші приклади – штрафи для "Динамо" та "Карпат" за банери з Бандерою та символіку ОУН-УПА, які у нас в країні не вважаються екстремістськими і є частиною національної історії, тоді як у ФАРЕ на них табу.

Можливо, тому, що координатором діяльності мережі у Східній Європі є такий собі Павло Клименко – екс-фанат київського "Арсеналу" з антифашистськими і комуністичними поглядами. Людина, що має відношення до колишньої "Партії регіонів" і дуже негативно ставиться до ідеї українського націоналізму може об'єктивно оцінювати дії українських фанатів, серед яких багато націоналістів? Вряд чи. А якщо додати до цього ще і те, що "східноєвропейський звіт FARE" видається в Польщі, де ставлення до українців та їх національних героїв теж, м'яко кажучи, не можна назвати лояльним, питань до діяльності ФАРЕ в нашій країні стає ще більше.

Чого чекати від ФАРЕ на ЧС-2018 на Росії?

У ФАРЕ вже повідомили, що отримали дозвіл від ФІФА бути присутніми на усіх матчах чемпіонату світу 2018 року на Росії. В якій саме кількості – поки невідомо, але цілком точно можна сказати, що одразу декілька людей будуть сидіти на трибунах і "шпигувати" за діями вболівальників.

Знаючи традиційні проблеми російського футболу з расизмом і хуліганами (темношкірі футболісти неодноразово жалілися на расизм на російських стадіонах, а про хуліганів і говорити нічого – згадаємо лише Євро-2016 у Франції), можна не сумніватися, що робота у спостерігачів ФАРЕ буде. І хоча російська влада зробить усе можливе, щоб уникнути приводів для ганьби (іменні квитки на матчі вже введені, також правоохоронці планують жорстоко слідкувати за списками місцевих ультра і не допускати їх на стадіони), можна не сумніватися – росіяни обов'язково проявлять не тільки свою гостинність, але і традиційну нетерпимість, особливо на матчах рідної збірної, якщо та буде програвати і дасть привід для агресії та обурення.

Як буде діяти в цій ситуації ФАРЕ? Чи викладе повну картину всього, що відбуватиметься на трибунах? Чи зафіксує всі порушення? Представники ФАРЕ в останні місяці вже відзвітували про те, що на Росії "помітно покращилася ситуація з боротьбою проти расизму", тож можна спрогнозувати, що і під час самого чемпіонату волонтерам з ФАРЕ порекомендують закривати очі на певні дріб'язкові порушення, аби не кинути тінь на країну-організатора важливого турніру ФІФА та саму організацію, яка щедро фінансує діяльність мережі по боротьбі з расизмом. Вже зараз у ФАРЕ 240 волонтерів по всій Європі, а під час ЧС-2018 їх кількість може збільшитися, а разом з нею і розмір фінансування. То чи будуть ці люди кусати руку, яка їх годує?

Подивимося, чи справдиться цей прогноз, але якщо так, то виникає логічне питання: для чого взагалі потрібна ця організація? І чому її діяльність направлена в останній час виключно на політичні конфлікти, при тому, що 18 років тому засновники ФАРЕ планували вирішувати інші питання?

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme