Автор "Копаного м'яча" Мандзюк про бутси одні на двох, виїзд возами і футбол на початку 1900-их років
Відомий журналіст Денис Мандзюк презентував коротку історію українського футболу в Галичині в 1894-1944-их роках у книзі "Копаний м'яч"
- Сектор
-
10 лютого 2017 14:39
Автор в ексклюзивному інтерв'ю журналістам Depo.Сектор розповів про найцікавіші деталі, які дізнався під час роботи над книгою.
- Яким був український футбол в 1910-40 рр.?
- Я в книзі охопив частину Західної України - Тернопільська, Івано-Франківська, Львівська області і шматочок Польщі. Це ті території, де жили українці, а була влада Польщі. Загалом тоді "співіснували" три народи: українці, поляки і євреї. Вони неохоче змішувалися. Так і в футболі. Українці мали свої команди і свій турнір, який організовував Український спортивний союз, а Польща мала свій чемпіонат. Найуспішнішою командою була львівська "Україна". Українці довго принципово не вступали в футбольний союз з поляками.
- За що жили команди?
- Це були народні команди. Офіційні члени товариств на початку року проводили загальні збори, здавали грошові внески. Також намагалися заробляти на квитках, на виставкових матчах. Були поодинокі спонсори, меценати... В "України" певний час головою був Олександр Левицький. Він працював в фірмі, яка виготовляла взуття і давав свої гроші на команду. Зрештою усі футболісти десь працювали. Так, команда "Бескид" з Надвірної практично усім складом працювала на пилорамі. То їм і тренувань не потрібно було, сміялися вболівальники, бо начебто, їхня робота - найкраще тренування. Було таке, що й тренерів наймали, якщо зайві гроші були. Але той наставник в різні дні міг тренувати різні команди.
- Дорого обходилося утримання команди?
- На початках всього бракувало. Тому часто грали босими. Не вистачало бутсів, то купували одну пару на двох. Хто якою ногою б'є, тому і давали відповідну бутсу, а інша нога була в черевикові. Гімназисти грали в звичайних черевиках, то батьки не розуміли, чого так швидко взуття псується. Так команда зі Львова їхала в Винники на трамвайчику, а потім десяток кілометрів пішки. Відіграли гру і ще встигли на останній трамвай. То це, можна вважати, пощастило хлопцям. Господар поля мав давати м*яч, а для розминки потрібно було мати свій. Одного разу, у Львові був матч, коли тріснув м'яч і зупинили гру, бо запасного не було. Згодом рівень виріс. В Польщі футболісти отримували відрядні, то були напівпрофесійні команди. А в українській лізі були сільські команди, то на виїзд і на возах з конями їздили. Одного разу на фінальні змагання в Івано-Франківськ, виїжджали возами за день, щоб встигнути. Ночували на околиці міста просто неба. Якшо команда мала змогу їхати на машині, то було круто.
- Часто були резонансні матчі?
- Організація накульгувала. Махачі були через матч. От уявіть, грали українці і поляки. Українці були ображені, бо поляки забрали державу. От і спалахували бійки. У Львові найнебезпечніше було грати з польською командою "Лєхія". Її стадіон був на Погулянці, а це вважався бандитський район, то могли і порізати. Суддів купували. Зрідка про це взнавали і дискваліфіковували арбітрів. Був випадок, що на один матч три арбітри, головний і бокові, всі прийшли з свистками і гуділи увесь матч. Команда, яка програла, потім писала протест. А ще була ситуація в Дрогобичі. Суддя кілька годин в роздягальні чекав, поки людям гнів мине. Його переодягли в військову форму, але всеодно впізнали і натовкли боки.
- Як виникла ідея все це "вкласти в книгу"?
Працюю редактором в газеті, пишу багато історичних текстів, тож доводилося часто ходити в бібліотеку. Гортав картотеки, знайшов спортивний часопис "Змаг", який виходив в 1937-39 рр. Уявіть, нічим не гірший за теперішні! Вісім сторінок щотижня, багато репортажів, фотографії, новини з табору команд, бувальщини. Так і захопився.
Що далося найважче?
Найважче було з ілюстраціями. В музеях нічого нема, в архівах теж. Добре, що є фейсбук. Так мені вдалося знайти близько двох десятків людей, які мають фото того часу. Пощастило познаходити дітей, онуків тих футболістів і вони подавали світлини. Наприклад, от на обкладинці зображений Мирослав Турко, він був за опитуванням визнаний найкращим українським футболістом в 1938 році. Виявилося, що його дочка живе у Львові. Ми зустрілися і вона дала альбом на 80 фотографій. Вдалося знайти сина нападаючого львівської "України" Лева Підлісецького. Роман Львович дав сфотографувати золотий перстень, який батькові подарували, коли той провів 100 матчів за команду. Є в архіві фонд Українського спортивного союзу. І там по кожному матчу збереглися протоколи, де не тільки голи і склади. А є й суддівські ремарки. Був матч в Бібрці, неподалік Львова, грали тамтешній "Сокіл" Бібрка і "Дніпро" з Винник. Господарі вигравали 5:0, гості образилися, зійшли з поля і сказали, що краще програти технічною поразкою - 3:0. А потім керівник "Дніпра" заявив арбітрові: "Я маю спортовий союз між ногами, а суддю маю в сраці". То арбітр в протоколі так і написав.
Де можна знайти книгу?
В книгарнях "Видавництва Старого Лева" і не тільки. Наклад - 2 тисячі примірників.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор
Всі новини на одному каналі в Google News
- 15:58Еліна Світоліна припинила боротьбу на Australian Open-2025 і оцінила свій виступ ФОТО
- 20:46Бенефіс ветерана: київське "Динамо" здобуло перші очки у цьогорічній Лізі Європи
- 14:00 "Нечесно щодо України": представники спортивної спільноти про втечу зіркового гімнаста Ковтуна під хорватський прапор
- 11:20 "Відчуваю войовничий дух": Еліна Світоліна перемогла дев’яту за ліком росіянку на тенісному корті ФОТО
- 17:17Лідерка українського тенісу вибула з Australian Open-2025
- 16:25Українські юніори стали чемпіонами світу з хокею
- 15:32Костюк, Ястремська і Світоліна вийшли у третє коло Australian Open-2025
- 16:15Українські тенісистки продовжують виступи на Australian Open-2025
- 15:02Чемпіонка України і чинна військовослужбовиця перебігла на бік агресора і радо стала інструментом ворожої пропаганди
- 20:06Тайсон Ф’юрі утретє в кар'єрі оголосив, що іде з боксу
- 15:30Дві кращі українські тенісистки з перемог почали виступи на Відкритому чемпіонаті Австралії-2025
- 13:42Олександр Усик став Боксером року і переміг ще у двох номінаціях Ring Magazine Awards
- 18:04Маск може придбати ФК "Ліверпуль", – ЗМІ
- 15:10Топ-захисник збірної України відмовився від переходу до ПСЖ через російського воротаря Відео
- 18:26"Карпати" та "Рух" об'єдналися: у клубах розповіли, як розподілятимуть ролі між командами
- 11:52Збірна України з баскетболу повернула успішного латвійського тренера
- 15:19Усик анонсував запис спільної пісні з Пивоваровим, який виконав гімн України перед реваншем з Ф'юрі
- 12:19 Український чемпіон світу уже отримав виклик від нового потенційного суперника КРАЩІ МОМЕНТИ БОЮ, ПРЕСКОНФЕРЕНЦІЯ УСИКА ФОТО Відео
- 09:55Усик - Світ любить сильних: Укрпошта присвятила марку перемозі українського боксера ФОТО