Футбол і Загреб: Як українцям вболівалося за свою збірну у Хорватії

Хорватські фани виявилися більш дружніми до українських вболівальників, ніж хорватський стадіон, на якому відбувся матч

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Футбол і Загреб: Як українцям вболівалос…

За день до матчу

Навіть за день до гри Загреб жив звичним життям, майже нічим не показуючи, що чекає на важливе спортивне дійство. Хіба що кількість поліцейських на вулиці аномально збільшилася. Втім, на цьому всі "прикмети" і закінчувалися: кафе і паби не приманювали відвідувачів футбольною символікою, не обіцяли знижки чи телетрансляції в своїх стінах. Дехто взагалі дізнавався, що в їхньому місті буде великий футбол, з питань журналіста Depo.ua.

Втім, Хорватія чекала на гру – тихо, але чекала. І у неї на це було щонайменше дві причини. Перша – боротьба за вихід з групи, і в перспективі – виступ на Чемпіонаті світу 2018 року. Друга – наявність вболівальників на трибунах, оскільки 2016-го Національна збірна Хорватії була жорстко покарана за поведінку фанів і кілька матчів відіграла без підтримки глядачів – з порожніми трибунами.

В день матчу

В день матчу все стало на свої місця: центр міста "загудів". Українці облаштували "фан-посольство" в одному з кафе на головній площі Загреба – площі бана Єлачича. Було весело і гучно: українці кричали свої гасла, співали гімн та крутили українську музику від "Братів Гадюкіних" до "Океану Ельзи". Хорватські фани відповідали їм з площі своїми футбольними "кричалками".

Настрій панував святковий, сутичок між групами підтримки суперників не було. Хорватські вболівальники на вулицях усіляко підкреслювали свою дружність та запевняли, що боятися українцям абсолютно нема чого, бо українці їм – браття, на відміну від росіян. Але, знову ж таки, варто було відійти квартал від площі, як знову потрапляв у звичний, спокійний Загреб – ідилію порушувала лише "нездорова" присутність поліції та поодинокі, але галасливі групи фанатів.

Ближче до 6 вечора центральна площа спорожніла: хорватські фани розповзлися по навколишніх пабах, українські ж всунулися в бік стадіону "Максимір", на якому і відбувався матч.

Український десант

Хорватів, звісно ж, на трибунах було більше – а інакше у їхній столиці бути і не могло – але Україна також спробувала виставити на трибуни помітну підтримку: вболівати за нашу збірну до Загреба приїхало 27 автобусів з вболівальниками, загалом же чисельність українського сектору склала близько 2000 осіб. Слід відзначити, що найбільшою мірою "картинку" склав фан-рух "Вірні збірній" – проект нового преміум-спонсора української збірної. Не хочеться "скочуватися" в рекламні промови, але масоване застосування "уніформи" – брендованих шаликів та курток – таки дало свій результат: українські вболівальникі були помітні. Плюс сама "доставка" фанів викликає повагу – десятки українських автобусів, вишикувані перед стадіоном, вражали кількістю і радували око.

Втім, не всім поїздка далася успішно. За даними Depo.ua, два "бійці" відсіялися на кордоні через неправильно оформлені візи. Один автобус з вболівальниками на під'їзді до хорватської столиці потрапив у невеличку дорожню пригоду – зустрічне авто збило дорожній конус, який вилетів акурат в українців. Обійшлося розбитою фарою. Шість фанів постраждали через Путіна – перед матчем вони навідалися до російського посольства у Загребі, трохи помітингували і відправилися в поліцію замість стадіону.

Заходи безпеки

Хорвати дуже готувалися до матчу: поліції на вулиці було вигнано більш ніж достатньо. Власне, вже на кордоні починалися розпитування, а скільки автобусів і коли їдуть – і було помітно, що число в кілька десятків прикордонників не дуже тішить. Далі – більше. Те, що поліція супроводжувала автобуси з українськими фанами – це зрозуміло. Але доходило і до смішного. Так, за день до матчу поліцейський патруль в п'ять дві години ходив за групою українських журналістів, поки ті були на оглядовій екскурсії містом. Причому бійці підійшли, поцікавилися, хто і навіщо зібрався, а потім побажали хорошого відпочинку і пообіцяли, що вони просто постежать, щоб раптом чого не сталося.

Наступного дня українські журналісти були перехоплені по тому, як вигрузилися біля бюсту Шевченка на вулиці Українській: патруль під'їхав хвилин за 10 після виходу з автобусу. Далі були перемовини по рації і супроводження до стадіону, на якому мав відбутися товариський матч між командами українських і хорватських вболівальників. Власне, на стадіон без екскорту також виїхати не вдалося – поліція "впала на хвіст" вже біля готелю, причому коли автобус зробив зупинку, аби забрати частину групи, поліцейські швидко стали по периметру і контролювали ситуацію на вулиці. Був патруль і в повітрі.

Прохід на стадіон

Ще жорсткіше був організований допуск вболівальників на стадіон. Організатори одразу анонсували три кордони контролю, і так воно і було: на першому – перевірка відповідності імен в квитках і закордонних паспортах, на другому – перевірка особистих речей і обшук, на третьому, після проходу через такий собі "коридор пошани" між двома рядами поліцейських автівок та кордону в повній екіпіровці – теж саме, тільки в ретельнішому варіанті. Іноді доходило до дурного: так, проблеми з допуском могли виникнути через наявність звичайного міського рюкзака на 15 літрів, хоча менші жіночі варіанти пропускалися. Більше того, заборонялося навіть проносити запальнички, ручки та резервні батареї – "пауербанки" – для мобільників. Причому не зовсім зрозуміло, чи це була ініціатива окремих представників охорони, чи ця вказівка була дана не одразу, адже журналісту Depo.ua вдалося пронести все, показавши перед тим на контролі: і запальничку, і резервну батарею, і металеву ручку, якою, за бажання, можна добряче нашкодити.

"Максимір"

Невідомо, чи хорватські сектори кращі, але найменша трибуна "Південь", яка дісталася українцям, вганяє в непозбувну бентегу. Загалом оцінка головного сталіону Хорватії коливалася між "убитий" і "жахливий", і це не згадуючи некультурних відгуків. "Максимір" більш схожий на дещо "примарафечений" провінційний стадіон, ніж на столичну споруду, що приймає міжнародні матчі: облуплені стіни, страшненький туалет з розводами на стелі, брудні сидіння і мінімум комфорту. Смітники і місця для куріння відсутні – втім, з останнім в Хорватії досить просто, адже курити можна було будь-де. Фан-зони, як такої, на стадіоні організовано не було: був "п'ятачок" з парою кіосків, в яких продавалася пиво, кола, холодний чай, снеки і хот-доги. Нічого гарячого в досить таки прохолодний березневий вечер в Загребі організовано не було.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme