35 клубів, 328 людей: Що треба знати про справу "договірняків" в Україні

Правоохоронці провели облаву на організаторів договірних матчів в Україні

35 клубів, 328 людей: Що треба знати про…

Інформація про це з'явилася сьогодні, а вже о 15:00 голова Нацполіціі України Сергій Князєв, перший заступник Генпрокурора України Дмитро Сторожук, президент ФФУ Андрій Павелко та перший віце-президент ФФУ Назар Холодницький дали брифінг, на якому розповіли про деталі.

Що сталося

Більше року правоохоронці розслідували випадки договірних матчів в Україні, їх організацію та суми, які крутяться в цьому нелегальному бізнесі. Така діяльність стала можливою завдяки ухваленому Закону про боротьбу з корупцією в спорті.

Сьогодні ЗМІ повідомили, що почалася масова облава на організаторів договірних матчів.

Було проведено 40 обшуків, задокументовано 57 епізодів, а у фігурантах значаться аж 328 осіб. Це як гравці, судді та функціонери, так і президенти клубів. Щодо останніх, то в Україні 35 команд були замішані в договірних матчах.

ЗМІ повідомляли, що обшуки відбувалися в екс-головного тренера "Маріуполя" Олександр Севідова (не підтвердив інформацію), головного тренера "Миколаєва" Руслана Забранського, а також арбітрів Євген Арановського, Віктора Арановського, Олександра Павлюка і Олександра Сахно.

Згодом стало відомо, що інформація про обшуки в Євгена Арановського уточнюється.

Був також затриманий арбітр Першої ліги Олександр Солов'ян. Його вивели в наручниках з Будинку футболу.

Ставки за одну гру на договірних матчах робилися від 2 до 4 тис. доларів, а за гру першої чи Прем'єр ліги можна було заробляти від 10 до 100 тис. доларів.

Заздалегідь знаючи результат гри, учасники злочинних груп робили ставки в букмекерських конторах в країнах Азії і отримували величезні прибутки.

На брифінгу правоохоронні органи продемонстрували відеоролик, де були зафіксовані, зокрема, неправомірні дії президента клубу Першої ліги ПФК "Суми" - Владислава Крамара. Функціонер передавав підозрілий пакет одному з арбітрів Першої ліги.

Що за клуби

В договірняках замішані 5 клубів з УПЛ, 16 з Першої ліги (всього 18 в лізі), а також 9 клубів з Другої ліги!

УПЛ: "Зоря", "Олімпік", "Олександрія", "Ворскла", "Зірка".

Перша ліга: "Волинь", "Колос" Ковалівка, "Оболонь-Бровар", "Арсенал" Київ (вийшов в УПЛ за підсумками сезону 2017/2018), "Десна" (претендує на вихід в УПЛ), "Суми", "Нафтовик-Укрнафта", "Гірник-Спорт", "Полтава", "Кремінь", "Черкаський Дніпро", "Інгулець", "Геліос", "Миколаїв", "Перлина", "Балкани".

Друга ліга: "Прикарпаття", "Буковина", "Нива" Вінниця, "Нікополь", "Металург" Запоріжжя, "Таврія", "Реал-Фарма", "Суднобудівник", "Енергія".

Також в списку є клуби, які не грають у професійних лігах "Говерла", "Петриківка", "Кристал".

Що дивного

На карті "договірняків" немає "Маріуполя". В листопаді 2016 року зустріч між "Маріуполем" і "Гірником-Спорт" (3:1) в рамках Першої ліги зібрала аномально великий обсяг ставок. На біржі ставок Betfair було поставлено більше 270 тисяч доларів США, в той час як схожі за рівнем матчі зазвичай збирають не більше 10-20 тисяч. Поєдинок запідозрили в договірному характері. "Маріуполь" (на той час "Іллічівець) очолював згаданий вище Севідов.

Тоді про підозру говорив Франческо Баранка, який нині очолює Комітет з етики та чесної гри ФФУ.

"Вони підробили все. Перемогу гостей в першому таймі і господарів в матчі, перемогу господарів з форою (-1), тотал більше 3,5 гола. Огидно", - підкреслював Баранка.

Розслідування тієї справи затягнулася. Баранка обіцяв, що документи по справі надійдуть в КДК, але у ЗМІ з'являлася інформація, що вони так і не надходили.

В підсумку, бачимо на карті "договірняків" "Гірник-Спорт", але не видно "Маріуполя". Це викликає логічні запитання. Тому пояснити цей випадок потрібно. Щоб зняти будь-які домисли.

Що буде далі

Ситуація досить унікальна для українського футболу. Подібне відбувалося в Італії. Внаслідок "Кальчополлі" понизився в класі "Ювентус", а фігуранти договірняків несли покарання, навіть до в'язниці потрапляли.

"Це історичний день для українського футболу. Це лише початок. Ми сподіваємося, що тепер це буде не тільки адміністративний штраф. Вдячний за роботу Баранці і Холодницькому. Я переконаний, що це стане показовою справою для українського і світового футболу", - сказав Андрій Павелко.

"Ми вирішили розібратися. Щоб не було як раніше, коли справи в стінах ФФУ губилися. Я розумію, що система будувалася десятиліттями. Ця операція - лише початок", - додав Назар Холодницький.

Висловився і голова МВС Арсен Аваков.

Наразі масштабних затримувань не було. Під час брифінгу прозвучало, що така мета поки що не ставилася. Триватиме розслідування. Але треба підкреслити, що увага до події буде значна. За логікою, чимало людей мають бути відсторонені від футболу. Бо без таких дій та сама молодь, яка активно залучена до договірних матчів, може не злякатися відповідальності. Тому, правоохоронцям разом з ФФУ доведеться плідно попрацювати.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme