Чому українські спортсмени в Ріо загралися у "колаборантів"
Братання з росіянами українських спортсменів, схоже, виходить на якийсь стабільний рівень, оскільки наші олімпійці банально не розуміють, що спорт - це політика
Інтверв'ю наших легкоатлетів "Россия 24", в якому ті співчували відстороненим російським олімпійцям, стало приводом до міні-скандалу.
Згодом олімпійці Бризгіна і компанія виправдовувалися вже нашим ЗМІ, що, мовляв, слова з контексту виривалися і взагалі помилка то все.
А виправдовувалися не просто так. Бо після цього випадку прийшла "рознарядка" з російськими ЗМІ не спілкуватися. Це навіть офіційно заявив міністр молоді та спорту Ігор Жданов. Але робити такі заяви офіційно може хіба недалекоглядний керівник, оскільки цим рішенням він перевів всю ситуацію у наявність цензури, якої не може бути в країні, що декларує європейські цінності. Якби Жданов діяв трошки розумніше, то ще до старту Олімпіади проводилися б спеціальні роз'яснювальні бесіди, чому спортсменам краще б не спілкуватися з російськими ЗМІ та інше.
Але насправді головна біда тут, як завжди, в головах. Наші спортсмени керуються спортивним правилом, що "спорт поза політикою". Хоча будь-яка освічена людина знає, що спорт - це інструмент керування людьми у політичних цілях, в тому числі. Але для цього потрібно читати книжки, знати, що таке сублімація і розуміти механізм сублімації внутрішньої політики на спорт. Якщо простіше, політики, задумавши компенсувати чимось важке життя і працю людей, відвернути їх від політичної несправделивості та інших негараздів, знайшли універсальне рішення - футбол і спорт. Свого часу таку думку висунув журналіст Террі Іглтон з британського "Guardian".
Спортсмени в нас, як правило, далекі від всього цього. Вони жили в світі, де російські колеги - брати. А війна, анексія Криму, тисячі загиблих українців - це все не має стосунку до спорту. Бо він же типу поза політикою.
Не так давно ми всі були щасливі перемозі Еліни Світоліної над Сереною Вільямс. А Еліні, схоже, було дуже сумно від того, що вона не змогла розповісти про свій успіх російським ЗМІ.
"Є така настанова, дуже шкода, що політика впливає на спорт, я не вважаю, що так повинно бути. Знаю, що деяким говорили, але не було такої офіційної заяви. Особисто мені ніхто не говорив", - заявила Світоліна, коментуючи заборону спілкуватися з російськими ЗМІ.
Згодом мережу облетіло фото братання українських тенісистів з росіянами.
Ще до цього Ольга Харлан, яка здобула "бронзу" на ОІ-2016, теж була щаслива бути поруч з російськими подругами. Не варто забувати також, що Ольга раніше була членом Партії регіонів. Але в цілому їй дорікнути важко, оскільки ця дівчина дійсно є патріотом України і банально російських фехтувальниць Вєлікую і Єгорян знає досить давно.
Є люди, які називають цих спортсменів колаборантами. Ми ж не будемо про це говорити, оскільки проблема тут в іншому. Ці люди розмежовують поняття держави і особистих стосунків з людьми. Для них російські друзі не є тими, хто починав війну. Вони не вважають їх винними у політиці Путіна.
Але в будь-якому разі, кожен громадянин Росії насправді винен у політиці його країни. Бо цей кожен не зробив нічого для того, щоб система змінилася, а продовжує бути її гвинтиком. Російські спортсмени, прославляючи на Олімпіаді свою країну, так чи інакше підігрують системі Путіна. Перемоги Росії у спорті суміжні за значенням з перемогами на фронті. Оскільки спорт на Росії - це інструмент керування плебсом ще з часів СРСР.
Обіймайтеся і далі, а тим часом на Сході будуть гинути наші хлопці.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Ріо-2016