Білий замість триколору: Що таке "нейтральний прапор", яким покарали Росію

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) допустив російських спортсменів до участі в Олімпіаді-2018 під нейтральним прапором

Журналіст Depo.Сектор
Білий замість триколору: Що таке "нейтра…

Нейтральний прапор (його ще називають білим) - це прапор Олімпійських ігор з п'ятьма кільцями. Під цим стягом на Іграх виступають незалежні олімпійські спортсмени. Найбільш поширеною причиною виступів олімпійців під нейтральним прапором є той факт, що національний олімпійський комітет їх країни не визнаний МОК.

Покарані олімпійці будуть змушені виступати з ним на відкритті і закритті Олімпіади, а також цей прапор буде майоріти на церемонії нагородження. Додаткове покарання також стосується гімну, замість якого чемпіони Олімпіади будуть слухати гімн МОК.

Як отримати нейтральний статус. Список запрошених на Ігри визначить група на чолі з босом Незалежної організації допінг-тестування (ITA) француженкою Валері Фурнейрон. Крім неї, туди увійдуть представники WADA, DFSU і доктор МОК Річард Баджетт.

Для поїздки в Пхенчхан в статусі нейтральної спортсмена необхідно виконати ряд критеріїв. Наприклад, спортсмен повинен відповідати кваліфікаційним стандартам свого виду, повинен бути визнаний "чистим".

Він також не повинен бути дискваліфікований за допінг раніше або взагалі визнаватися винним в порушенні антидопінгових правил і має пройти всі тести перед Іграми, які призначить група, та ін.

Випадки в історії. У 1920-х на Олімпіаду не пустили Німеччину та її союзників - за розв'язання Першої світової війни. У 1948-му - Німеччину і Японію, вже за Другу світову.

Збірна ПАР не брала участь в Іграх з 1964-го по 1988-й через політику апартеїду. Афганістан пропустив Олімпіаду-2000 - з приходом талібів там набирала масштабів дискримінація жінок.

Варто зазначити, що Росія стала першою країною, яка отримала покарання саме через допінгові порушення. Раніше страждали тільки через корупцію та політичну складову. Якщо брати до уваги недавню історію, то на Іграх 2016 в Ріо під нейтральний прапор зібрали команду біженців з Сирії, Південного Судану, Ефіопії - всього 10 осіб.

Щоб потрапити в таку збірну, був потрібний офіційний статус біженця ООН. Вони жили в олімпійському селі і брали участь в Іграх разом з іншими спортсменами. Таким чином МОК направив послання підтримки біженцям, а також була привернута увага всього світу на проблеми і труднощі, які відчували 60 мільйонів мігрантів планети. Біженці брали участь в церемонії запалювання Олімпійського вогню, яка відбулася в Стародавній Олімпії.

Фінансування їх підготовки до літніх Ігор взяв на себе Олімпійський комітет солідарності. А Міжнародний олімпійський комітет (МОК) дозволив спортсменам виступати під прапором і гімном Олімпіади. З 43 потенційних кандидатів міжнародні федерації, національні олімпійські комітети і Управління Верховного комісара ООН у справах біженців відібрали десять. Деякі з них жили у величезному таборі для біженців в Какумі (Кенія) на кордоні з Південним Суданом, інші - в Німеччині і Бразилії. Протягом останніх семи місяців команду біженців тренували професійні спортсмени.

Також не можна не згадати про Ігри-1980. Московську Олімпіаду бойкотували багато країн Заходу, але у спортсменів був шанс заявитися під олімпійським прапором.

Особистості. У тому ж Ріо під олімпійським прапором змагалися спортсмени з Кувейту - через втручання держави в роботу місцевого олімпійського комітету. Кувейтський стрілок Фехайд ад-Діхані виграв медаль, і на нагородження включили гімн МОК.

Ігри-1980 Москві бойкотували багато країни Заходу, але у спортсменів був шанс заявитися під олімпійським прапором. Чинний президент Міжнародної федерації легкої атлетики Себастьян Кое саме так завоював дві медалі але в формі збірної Великобританії.

Санкції МОК настільки жорсткі, що спортсменам заборонено навіть фарбувати нігті в кольори рідного прапора або включати гімн на мобільнику.

Історія пам'ятає випадок, коли російська російська стрибунка в довжину Дар'я Клішина на чемпіонаті Європи в Белграді одягнула гумку для волосся в кольорах триколора, що спровокувало додаткові санкції від міжнародної асоціації.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme