Коронавірус атакує спорт: Які загрози несе пандемія для футбольного Євро й Олімпіади

У вівторок, 25-го лютого, ледь не одночасно медіа поширили заяви офіційних представників УЄФА і Міжнародного Олімпійського Комітету

Коронавірус атакує спорт: Які загрози не…

"Зараз ми чекаємо та стежимо за розвитком ситуації. Футбол повинен підлаштовуватися під ситуації в країнах. Ми намагаємося не зупиняти турніри. Припинятимемо їх чи скасовуватимемо лише в тому випадку, якщо ситуація погіршиться. Це стосується і Євро-2020", – це слова віце-президента УЄФА Мішеля Ува.

"Безумовно, все вирішиться в найближчі два місяці, тобто до травня. Тому що потім розпочнеться остаточний етап підготовки до Ігор: найматимуть охорону, ввозитимуть їжу, обладнуватимуть олімпійське селище, готелі, приїдуть журналісти. І якщо цьому етапу підготовки щось заважатиме, то можна думати про скасування всієї Олімпіади. Але поки що, наскільки я розумію, все йде за планом, й Ігри відбудуться", – а це слова члена МОК Річарда Паунда.

І хоча спортивні функціонери намагаються запевнити, що все начебто гаразд, і панікувати не варто, все ж той факт, що вони припускають навіть не перенесення, а скасування масштабних змагань, викликає тривогу.

 

ЄВРО-2020

Фінальна частина чемпіонату Європи має пройти в 12-ти країнах з 12-го червня до 12-го липня. І це суттєво ускладнює ситуацію. До того ж, матч-відкриття заплановано в Римі, столиці країни, де зареєстровано значний спалах коронавірусу, кількість хворих наближається до трьох сотень, а кількість смертей від нього перевалила за десятку.

Більше того, в Італії коронавірус уже добрався безпосередньо до футболу. Ще минулого тижня стало відомо, що цією недугою заразився 38-річний гравець аматорського клубу "Кодоньо".

Прем’єр-міністр країни Джузеппе Конті вимагав скасування всіх матчів 26-го туру Серії А. Однак у самій Серії А з таким кардинальним методом не погодилися, і міністр спорту Італії Вінченцо Спадафора оголосив про компромісне рішення: 6 матчів у районах і провінціях, постраждалих від коронавірусу, пройдуть за порожніх трибун. Без глядачів зіграють і "Ювентусом" з "Інтером". Це центральна гра туру, в якій змагатимуться два претендента на скудетто.

Варто наголосити, що міста, які вибрано господарями Євро-2020, вже витратили чималі суми на організацію турніру. Зокрема, на 4 матчі чемпіонату, які заплановані в Санкт-Петербурзі, Росія заклала майже 100 мільйонів євро. Приблизно такі ж суми планують потратити й інші населенні суми. Майже вдвічі більша сума витрат (приблизно 180-190 мільйонів євро) у Лондона, де мали би відбутися півфінали і фінал Євро-2020. До речі, саме британці (хоча наразі й кволо) заявляють про можливість перенесення усього чемпіонату до їхньої країни. Хоча гарантії, що пандемія не пошириться і на Велику Британію, поки що теж, зрозуміло, ніхто не може надати.

До речі, в УЄФА запланували витратити рекордний 371 мільйон євро призових на чемпіонат Європи з футболу 2020-го року. Це загальний призовий фонд. Кожен учасник (у тому числі й Україна) отримає мінімум 1,25 мільйона євро, а максимальна сума складе 34 мільйони євро. Таким чином, за словами генерального секретаря УЄФА Теодора Теодорідіса, загальна сума фінансової допомоги 55-ом національним асоціаціям, що входять в УЄФА, за період з 2020-го по 2024-ий рік у рамках програми розвитку "Хет-трик" може сягнути рекордних 775,5 мільйона євро. Але і в це збагачення може втрутитися коронавірус...

 

ОЛІМПІАДА-2020

Ще минулого тижня авторитетний японський вірусолог Хітосі Осітані переконував світ, що якби Олімпіада в Токіо мала відбутися найближчими днями, то це було би неможливо. "Нам потрібно знайти оптимальну стратегію для проведення безпечної Олімпіади, – заявив він. – Зараз у нас немає ефективної тактики, і я думаю, що зараз провести Олімпіаду було би дуже складно. Але, можливо, наприкінці липня ситуація зміниться".

І тут теж, як і у футболі, втрутилася Велика Британія, деякі представники якої заявили про варіант перенесення Олімпійських ігор до Лондона. Натомість губернатор Токіо Юріко Коїке висловила невдоволення в зв'язку з пропозицією Лондона прийняти Олімпіаду-2020. Коїке назвала неприйнятним використання кандидатами в мери Лондона ситуації з коронавірусом в своїх політичних цілях. Раніше кандидат у мери від консерваторів Шон Бейлі заявив, що Лондон готовий прийняти Ігри-2020 року, якщо на те буде необхідність.

Олімпіада в Токіо повинна пройти з 24-го липня по 9-те серпня. Наразі остання цифра щодо вартості її проведення – 12,6 мільярда доларів. У грудні це назвали остаточним бюджетом, суттєво збільшивши його порівняно з початковими цифрами. Але сюди ще не включали витрати на перенесення легкоатлетичних змагань (марафону та спортивної ходьби) зі столиці Японії в Саппоро.

Загалом же, згідно з четвертим і останнім варіантом олімпійського бюджету, доходи від внутрішнього спонсорства та продажів квитків збільшили дохід на понад 274 мільйони доларів. Є також сума "на випадок непередбачених обставин" у понад 247 мільйонів доларів, щоби впоратися з можливими надзвичайними ситуаціями, такими, як стихійні лиха. Хоча коронавірус до цього списку ніхто не включав. Бюджет Токіо-2020 розділили між організаційним комітетом, адміністрацією Токіо та національним урядом.

Для порівняння: бюджет Олімпіади в Парижі 2024-го року оцінили у 7,6 мільярда доларів, 1,5 мільярда з яких надійдуть від держави. Раніше організатори Олімпійських ігор в Лос-Анджелесі 2028-го року оприлюднили дані про бюджет у 6,9 мільярда доларів, пообіцявши влаштувати "видовище" без надмірних витрат. Тож у зв’язку з коровірусом Токіо може "пролетіти" фінансово, бо значну суму грошей уже "освоєно".

Зараз уже мало хто пам'ятає, але перед Іграми-2016 в Ріо-де-Жанейро в світі теж вирував страшний вірус – Зіка, який поширювався якраз з Латинської Америки та був особливо небезпечний для вагітних жінок. Зіка з'явився теж у січні олімпійського року, але кількість хворих там обчислювалася тисячами.

Складність полягала ще й у тому, що Зіку не завжди вдавалося виявити під час вагітності. Часто правда спливала вже коли народжувалася дитина з вродженим захворюванням. На відміну від коронавірусу, переносниками Зіки є комарі. Це теж робить профілактику вкрай скрутною. Проте пристрасті навколо вірусу Зіка вляглися протягом декількох місяців. На перенесення Олімпіади натякали, від участі в Іграх з цієї причини навіть відмовилися декілька спортсменів (хоча це були одиниці), проте все закінчилося благополучно. До того ж профілактика від укусів комах в столиці Бразилії існувала.

Можливо, і зараз вдасться якось вийти зі складної ситуації. Однак на теперішній момент ситуація залишається навіть дуже загрозливою. Складно спрогнозувати, як воно відбуватиметься надалі…

На теперішній момент на материковому Китаї померли від недуги 2 715 людей, в Ірані – 16, Південній Кореї та Італії – по 11, Японії –п'ять (чотири з них – на круїзному лайнері Diamond Princess), в Гонконгу – два, по одному – у Франції, на Філіппінах та Тайвані. Кількість заражених коронавірусом зросла до 80 967 людей. З них у Китаї – 78 064. Водночас 29 998 пацієнтів одужали. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme