Як арбітри судили матчі 15 туру УПЛ

Пропонуємо вам аналіз найбільш резонансних суддівських рішень у 15 турі Української Прем'єр-ліги

Ком суддівських помилок і промахів продовжує зростати. У першому колі були випадки, коли кілька турів поспіль не фіксувалися грубі суддівські помилки. У другому таких прецедентів ще не було. З 12 по 15 тур Євро-Рейтинг нарахував 6 матчів, коли рішення арбітрів істотно вплинули на кінцевий результат поєдинку. Іншими словами, кожна четверта зустріч пройшла під знаком рефері.

Зауважимо, що мова йде не про явну ангажованість судді на користь одного з клубів. Має місце, скоріше, ряд системних помилок в трактуванні таких моментів, як призначення одинадцятиметрових, фіксація офсайдів і вилучення гравців. Менші промахи рейтингове агентство навіть не розглядає, за винятком їх систематичного повторення (наприклад - регулярне фіксування порушень при будь-яких контактах).

У 15 турі матчів, коли рішення суддів явно впливали на результат поєдинку, було два. Найбільш неоднозначній зустрічі туру Шахтар - Карпати був присвячений окремий огляд. Тут лише нагадаємо, що на думку Євро-Рейтинг Бойко допустив дві явні помилки: не зарахував гол Карпат і поставив пенальті в ворота Шахтаря. Крім цього, його трактування деяких порушень не була однаковим: за одні і ті ж дії футболіст міг обмежитися усним попередженням, а міг отримати жовту картку. Як наслідок – оцінка Бойко за гру склала 4,90 бала, що є одним з найгірших результатів в чемпіонаті.

Ще один матч, де рефері помилився вельми явно – зустріч Зірка - Волинь. На самому початку поєдинку Шабанов перервав передачу в штрафний майданчик Волині рукою.

Як арбітри судили матчі 15 туру УПЛ - фото 1

На захист Козика, можна зазначити, що епізод був досить динамічний і бачив він його зі спини. Тому, цілком ймовірно, склалося враження, що Шабанов зіграв грудьми або плечем. Надалі Козик відсудив без явних помилок, але допущений промах на початку зустрічі обернувся для нього низькою підсумковою оцінкою – 4 бали рівно.

В інших матчах епізодів, подібних даному не виникало. Але, спірні рішення були і про декілька з них поговоримо окремо.

Перший випадок мав місце в ході зустрічі Зоря - Олександрія та пов'язаний з видаленням гравця гостей Огиря. В ході матчу виникло замішання – за що показана друга жовта? Затримка футболіста Зорі руками в центрі поля була порушенням, але карати за неї жовтою карткою здавалося дивним. Однак, повтор моменту з декількох ракурсів засвідчив, що Огиря встиг порушити правила відразу на двох гравців луганської команди. І його видалення, пов'язане з грубою грою з ризиком завдати травму супернику.

Як арбітри судили матчі 15 туру УПЛ - фото 2

Зазначимо, що з координацією і реакцією у гравця Олександрії все в порядку: він встиг не тільки Кулача завалити, а й ще ногу вставити, перериваючи прохід до воріт.

У той же час, не покидає відчуття, що Жабченко міг бути менш суворий в фіксації порушень і пред'явленні жовтих карток. Олександрія та Зоря сповідують жорсткий, але не грубий футбол. Вісім гірчичників в цій зустрічі – одна з причин оцінки дій рефері в 3,75 бала.

Іншим поєдинком, в якому виникло питання з призначенням пенальті, була гра Динамо - Сталь. На вісімдесят дев'ятій хвилині в штрафній Сталі впав Віда, як здалося, з явною допомогою гравця Сталі.

Як арбітри судили матчі 15 туру УПЛ - фото 3

Якби Головков призначив пенальті, він мав би рацію: затримка Віди руками мала місце бути. Зауважимо, що подібні ситуації виникають в штрафному майданчику регулярно, і в більшості випадків судді закривають на них очі. Втім, зворотних прикладів можна навести не менше. І, чи не найперший в цьому ряду буде матч Бенфіка - Динамо.

Як арбітри судили матчі 15 туру УПЛ - фото 4

Найсмішніше в цій ситуації те, що коли Віда таким чином сам порушив правила, він "привіз" пенальті в ворота Динамо. Однак, в Україні цей же момент трактували вже на користь команди, що захищається.

Євро-Рейтинг висловить спірну думку. Пенальті в подібних епізодах (коли йде захоплення корпусу і гравець падає, швидше за своїм бажанням, а не в силу дій суперника) не варто ставити. Як в Португалії так і в Україні. Головков в ході поєдинку демонстрував свою прихильність англійському стилю суддівства і давав можливість командам боротися. Він пропускав контакти, подібні цьому, не тільки в штрафний, але і по всій площі футбольного поля. І в даній ситуації просто продовжив свою лінію поведінки. Втім, з формальної точки зору, абсолютно ніщо не заважало йому свиснути і вказати на точку.

Решта дві зустрічі не вимагали надзусиль від арбітрів. Ворскла і Дніпро взагалі демонстрували якийсь футбольний пацифізм, а Олімпік і Чорноморець просто не створили достатніх труднощів для рефері. Як наслідок, оцінка суддів в цих матчах більш висока.

Як арбітри судили матчі 15 туру УПЛ - фото 5

Суддівство в 15 турі істотно змінило представництво суддів в ТОП-5 найбільш "впливових" арбітрів. Частково реабілітувалися, після успішно проведених матчів Абдула і Іванов. Перший покинув лідируючу позицію в ТОПі, другий взагалі перемістився на шосту позицію. У п'ятірку стрімко увірвався Бойко, який займає поки п'ятий рядок. А на чолі списку вже Арановський. У цьому турі він не працював, але його середній бал виявився гіршим, ніж оцінка у інших суддів.

Як арбітри судили матчі 15 туру УПЛ - фото 6

Що стосується п'ятірки рефері, з найменшим впливом на гру. У 15 турі ніхто з них не залучався до суддівства, тому і оцінки не зазнали змін, в порівнянні з минулим туром.

Євро-Рейтинг вважає, що той же Арановський зможе поліпшити свій результат за підсумками наступного матчу. Однак, насторожує й засмучує інше: з п'яти арбітрів, які входять в ТОП суддів, що найбільше впливали на хід поєдинку, четверо представляють Україну на європейській арені. Дивлячись на те, як рефері судять в національному чемпіонаті, мимоволі перестаєш задавати питання: "А чому в Лізі чемпіонів немає українських арбітрів?" Власне, тому і немає, що навіть в національній першості судять з явними помилками.

Підводячи підсумки, хочеться задати те ж питання, який був поставлений в превью до 15 туру. Чому не збільшити навантаження на тих суддів, які працюють якісно, надати можливість охолонути пристрастям і повернути психологічну впевненість арбітрам з міжнародним досвідом, направивши їх працювати на матчах першої та другої ліги? І підняти з нижчих ліг молодих арбітрів, які змогли б отримати практику в Прем'єр-лізі. Адже відсутність подібної ротації обумовлює неякісну роботу суддів: коли ніхто тобі не дихає в спину і не може замінити в разі помилки, ти мимоволі розслабляєшся.

Рейтинг впливу арбітрів – оцінка ступеня впливу суддів на кінцевий результат матчу. Оцінювання проводиться на основі інформації про прийняті арбітром під час гри рішення: призначені штрафні, пенальті, винесені попередження, зараховані або скасовані голи та ін.

Рейтинг розраховуються за результатами кожного туру чемпіонату України. Розрахунок проводитися за методикою Рейтингового агентства Євро-Рейтинг за аналітичної, інформаційної та графічної підтримки Media Team.

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Сектор

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme