Ультрас "Динамо": Фанати не довіряють "реформованій поліції"

Представник White Boys Club Тараз Кузьменко розповів про підготовку ультрас до матчу з "Ман Сіті", ставлення до поліції, історію з побиттям темношкірих на матчі з "Челсі" і провокацію, а також людей напідпитку

Ультрас "Динамо": Фанати не довіряють "р…

Матч плей-офф Ліги чемпіонів "Динамо" - "Ман Сіті" стане випробуванням для всіх. Лише на початку лютого УЄФА пом'якшив покарання за побиття темношкірих фанатів під час матчу з "Челсі", дозволивши киянам грати з "Ман Сіті" із глядачами на трибунах. 

Сьогодні питання безпеки на стадіоні для клубу стоїть на першому місці, тому під час поєдинку поліція, цілком можливо, буде присутня на "Олімпійському".

Depo.Сектор поговорив про матч з представником угруповання White Boys Club Тарасом Кузьменком. Він повідав нам про підготовку ультрас до матчу, розповів про дивний збіг, який мав місце під час побиття темношкірих фанатів, а також поділився враженнями від нової поліції. 

-  Після того, як відбувся скандал з побиттям фанатів на матчі з "Челсі", від ультрас дедалі важче дізнатися інформацію щодо цього інциденту. Чи пов'язано це з тим, що міліція чи СБУ розпочали певну профілактичну роботу з ультрас?

- Щодо ситуації на матчі з "Челсі", усю інформацію публічно, одразу після події, було надано представники угруповання "Родичі" (що це були провокатори, - ред.), в безпосередній близькості від сектору яких та ситуація відбувалася. Якихось новин щодо цього інциденту нема, тому й інформації нема.

- Відомо, що одного з фанатів таки притягнули до відповідальності, давши умовний термін. Як ви вважаєте, це було справедливо? Чи робилося лише задля "галочки" перед УЄФА, щоб були зняті санкції?

- Важко коментувати дане судове рішення, оскільки його подробиці, як і подробиці слідства, залишаються непублічними. На мою думку, тут був певний компроміс — УЄФА не може об'єктивно довести наявність "проявів расизму", водночас, оскільки бійка все ж мала місце, то хтось мав бути покараний. Загалом ця ситуація вельми дивна — чомусь серед кількох десятків секторів на стадіоні "постраждалі" опинился саме біля сектору фанатів, крім того, увесь конфлікт одразу потрапив у фокус камери телеканалу, який важко назвати об'єктивним щодо київського "Динамо". Хоча десятки тисяч глядачів, які були на матчі, та інспектор з боку УЄФА нічого серйозного не помітили. Дуже багато рідкісних "збігів обставин", які у підсумку виглядають як спланована провокація із відповідною медійною підтримкою.

- Перед матчем з "Манчестер Сіті" правоохоронні органи або клуб вели профілактичну роботу з фанатами? Можливо, відбувалися зустрічі з лідерами фан-рухів?

- Зустрічі між представникам руху та керівництвом клубу є більш-менш регулярними. Звісно, що після подій на матчі проти "Челсі" клуб діє за принципом "обпікшись на молоці — дмуть на воду", але основну профілактичну роботу треба проводити не з фан-рухом, а із звичайними уболівальниками, багато з яких відвідують матчі у нетверезому стані, провокують сутички та бійки. На фанатських секторах ситуація інша, тут більшість — постійні відвідувачі, які знають одне одного і розуміють, навіщо вони прийшли на стадіон. Тому кількість конфліктів в нас мінімальна.

- Як фанати готуються до матчу? Можливо, виробили якусь тактику, щоб не піддаватися на провокації, як це було з темношкірими фанатами? І чи можна не реагувати на нетверезих людей на секторах, якщо такі будуть?

- Готується невеликий "перформанс" на цей матч, деталі його поки розкривати не будемо. Щодо можливих провокацій — до них ми готові завжди, крім того, кожен, хто купує абонемент чи квиток на матч Ліги Чемпіонів на наші сектори, отримує невелику листівку із нагадуванням, як себе поводити, і чого не варто робити за будь-яких обставин. Загалом тактика проста — немає сторонніх осіб на секторі — нема провокацій. Щодо нетверезих осіб — слідкувати за їхньою поведінкою мають, перш за все, стюарди. На фанатських секторах людей напідпитку майже не буває, а ті, хто приходять — іншим намагаються не заважати.

Ультрас "Динамо": Фанати не довіряють "реформованій поліції" - фото 1

- До речі, фанати не намагалися провести власне розслідування, дізнатися, що це були за темношкірі хлопці? Чи були вони провокаторами?

- Як я вже казав, ситуація на тому матчі виглядає дуже дивною навіть з точки зору теорії ймовірності. На 60 з гаком тисяч глядачів ті темношкірі хлопці чомусь обрали саме сектор поруч із фанатським (хоча були вільні місця з кращим оглядом на поле на інших секторах), й майже одразу вони потрапили у об'єктиви телевізійників. Як полюбляє казати один телеведучий на Росії: "Совпадєніє? Я так нє думаю". Власним розслідуванням, наскільки мені відомо, ніхто не займався, адже самі "постраждалі" зникли так само швидко, як і з'явилися. Та й заяв у міліцію вони не подавали, справа була заведена "за фактом". Підсумовуючи, можна сказати, що якщо це була випадковість — то вона аж надто дивна, а от ймовірність того, що це була провокація — дуже висока.

- Чи буде піротехніка, якісь особливі банери?

Буде певний перформанс. Щодо піротехніки — інформація щодо неї, як завжди, буде оприлюднена на наших ресурсах у соцмережах перед грою.

- Як віднеслися фанати до чуток про повернення поліції на стадіони? За нашою інформацією, була ідея приставити до секторів ультрас дівчат-поліцейських. Після реформи МВС поліція не стала користуватися більшою довірою серед фанатів, ніж це було раніше?

- Наше ставлення до повернення поліції на стадіони є негативним. Поліція не вміє, й не пристосована до дій під час масових заходів, таких як футбольні матчі, чи, наприклад, рок-концерти. Брак відповідної підготовки та досвіду дій у критичних ситуаціях може призвести до неадекватної реакції поліцейських, яка, в свою чергу, може мати фатальні наслідки для репутації поліції, та призвести до людських жертв. Нещодавно ми всі мали можливість переконатися в тому під час сумнозвісної гонитви зі стріляниною. Непрофесійні дії поліції на стадіонах не є лише українською проблемою - можна згадати сутички між уболівальникам мюнхенської "Баварії" та грецькою поліцією під час матчу Ліги Чемпіонів проти "Олімпіакоса" у Афінах, чи нещодавнє відео з Парижу, де місцева поліція поливала уболівальників "Челсі" сльозогінним газом, коли ті святкували забитий їхнімі улюбленцями гол у ворота ПСЖ.

Й таких прикладів, коли дії поліції провокують безлади - величезна кількість. Безпекою та допомогою глядачам на стадіоні мають опікуватися виключно стюарди, які знають, як краще діяти у тій чи іншій ситуації, пройшли відповідну підготовку. Вони знають, які є ризики під час матчів, де знаходяться аварійні виходи та пункти надання медичної допомоги і так далі. Стадіон — це не концентраційний табір із наглядачами, а місце комфортного відпочинку. Коли власники клубів зрозуміють це, тоді люди будуть більше ходити на стадіони. А перетворення стадіону на територію, насичену поліцією, національною гвардією й іншими силовими структурами заледве викличе у людей бажання його відвідувати.

Щодо довіри "реформованій поліції" - поки нема якихось підстав для її появи. Наприклад, невідомо досі, хто два роки тому, під час Революції Гідності, виклав у мережу Інтернет особисті дані фанатів із різних міст України, що були зібрані міліцією перед Євро-2012. Внаслідок цього багато хлопців з Донецька та Сімферополя, які, як відомо, підтримували Євромайдан та займали проукраїнську позицію, були вимушені полишити домівки, адже вони стали мішенями для нападів сепаратистів та терористів. Інші хлопці з того списку не змогли потрапити у Білорусь на матч збірних, адже їх було занесено до "чорних списків" тамтешнього КДБ. Не виключено, що й зараз серед співробітників МВС є агенти російських спецслужб, які збирають інформацію щодо фанатів.

- Яка, на вашу думку, ідеальна модель відносин клуб-ультрас. Що має робити клуб для фанатів і чи можуть фанати, лідери ультрас угруповань, запобігти вибіганням на поле, бійкам на секторах, щоб уникнути санкцій в майбутньому?

- Найперше, що потрібно робити, це надати можливість самим фанатам господарювати на власних секторах. Коли сектор керується самим фанатським рухом, на ньому немає "сторонніх" осіб (тим більше в одностроях стюардів чи поліцейських), тоді й підстав для бійок немає. Вибігання на поле — це традиція святкувань якихось визначних здобутків, нічого поганого у ній нема, вона досить поширена у всьому світі. Звісно, що ніхто не буде вибігати на поле, якщо, наприклад, "Динамо" переможе "Манчестер Сіті" із рахунком 3:0. Але коли вийдемо до фіналу Ліги Чемпіонів — тоді все можливо. Як показує світовий досвід, вболівальники — це найбільш цінний клубний "капітал", можна сказати, "золотий запас". Є багато прикладів, коли саме завдяки уболівальникам, фанатам, відроджувалися клуби. Тому лише розвиток уболівальницького, фанатського руху є запорукою майбутнього клубу. А санкції — то таке. Ось, наприклад, "Барселону" УЄФА штрафує за прапори Каталонії на її матчах, але клуб не звинувачує своїх уболівальників, які їх вивішують, та навіть не намагається перекласти на них штраф (хоча багато з них є акціонерами клубу). Навпаки, клуб став на захист своїх уболівальників та готовий судитися з УЄФА. Тому що у Барселоні розуміють — так, можна втратити гроші, але втративши підтримку та довіру уболівальників, вони втратять усе. Саме тому "Барса" є там, де вона є — серед світових футбольних суперклубів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme