Провінційні стадіони України: Арена Маркевича із історією та майбутнім

У рамках проекту по висвітленню маловідомих стадіонів у містечках і селах України ми завітали у місто Винники, біля Львова, яке нещодавно побачило професійний футбол

Провінційні стадіони України: Арена Марк…

Винники – це невеличке містечко на схід від Львова. Вони хоч і входять у львівську агломерацію, все ж залишаються окремим містом із своєю міською радою та бюджетом. Перша згадка про Винники була у 1352 році. Тоді у цьому поселенні був дерев'яний замок, який кілька разів відбудовували, але до наших часів він звісно що не зберігся, хіба є залишки кам'яних мурів, але і то не для широкого загалу, адже знаходяться на закритій території тютюнової фабрики. Винники завжди нею славились. За часів Австро-Угорщини винниківська фабрика забезпечувала цигарками ледь не всю імперію. Зараз вона й надалі працює, хоча вже не у таких великих масштабах як колись. У місті, статус якого Винники отримали у 1933 році, функціонує краєзнавчий музей, також декілька сакральних об'єктів, які варті уваги при відвідуванні населеного пункту. Але в більшості читачів порталу, та й в більшості жителів України Винники асоціюються із нашим визначним тренером Мироном Маркевичем.

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 1

Так виглядав винниківський замок

Як повідомляє у своїй історії футболу містечка Винники Андрій Байцар, футбол тут народився наприкінці ХІХ століття. Тоді у Львові створили товариство "Сокіл", до якого залучали багато людей, зокрема була філія і у Винниках. Перша дійсно футбольна команда була створена у 1927 році і мала назву "Хмара", але вона проіснувала лише рік. Згодом була команда "Дніпро". Проте успіхи винниківського футболу пов'язані із командою "Харчовик", яка створена у 1940 році, а після війниу 1947 році цю команду відновив батько Мирона Маркевича Богдан. У різні роки клуб із Винник змінював назви: "Харчовик", "Прапор", "Авангард", "Більшовик", "Спартак", "Жупан". Команда вже у 1949 році стала чемпіоном і володарем Кубка області. Винниківська команда старалась виходити і на всеукраїнський рівень, хоча серйозних перемог у чемпіонаті УРСР у винниківчан не було. Зате на Львівщині Винники часто диктували моду. У 1953 році команда знову стала володарем кубка області. У 1960 році команда перемогла у чемпіонаті області і навіть пробувала вийти у професійну лігу до класу Б, але у перехідних матчах програла "Нафтовику" із Дрогобича. Надалі у футбольної команди Винників були локальні перемоги, кілька разів перемагали у чемпіонаті і кубку Львова. Але головною перемогою для винниківського футболу стали люди, які вийшли із цього малого містечка. Анатолій Тищенко, Ростислав Поточняк, Роман Покора, Юрій Гданський, Ярослав Грисьо, Мирон Маркевич - це все люди, які залишили свій вагомий слід в українському футболі.

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 2

Всі ці люди тренувались на стадіоні, який був закладений ще на початку 30-их років. Із розвитком футболу у Винниках у 60-их роках збудували головну трибуну. Втім головний поштовх до відновлення стадіону стався у 2003 році, коли видатний український тренер Мирон Маркевич почав опікуватись футбольною школою у рідному місті. Тоді ж стадіон перейменували на честь Богдана Маркевича. У 2010 році у Винниках вирішили відновити дорослу команду. Назвали її "Рух". Як недавно зізнався Мирон Богданович, таку назву команда отримала у пам'ять про видатного політичного діяча В'ячеслава Чорновола. Але лише завдяки молодим необстріляним вихованцям школи боротись у Прем'єр лізі області "Руху" було важко. Тоді команду під своє крило взяв Григорій Козловський. Із амбіційним бізнесменом команда отримала нове дихання. Із 2012 року "Рух" нікому не віддавав золотих нагород Львівщини, вигравши чемпіонат 4 рази поспіль. За ці роки "Рух" тричі (2012, 2014, 2015) ставав переможцем кубка області і у 2013 році володарем Суперкубку. Крім того винниківський клуб заявив себе і на всеукраїнській арені. У 2014 році "Рух" переміг у аматорському чемпіонаті України, а у 2013 і 2015 роках був срібним призером. Проте не тільки вдалими результатами "Рух" заявив про себе в Україні. Президент клубу запросив у команду екс-гравців збірних України та Узбекистану Олександра Алієва та Максима Шацьких. Після такого кроку про локальний клуб із Винник дізнались у всій Україні. Але на цьому клуб не зупиняється, і надалі вже спортивними результатами на професійному рівні хоче заставити всіх говорити про себе. Цього сезону Винники вперше побачили професійний футбол, адже "Рух" стартував у другій лізі України. Команда зараз виглядає дуже потужно і вважається одним із фаворитів ліги.

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 3

Разом із розвитком команди розбудовувався і стадіон. Зараз біля нього є ціла спортивна база. Крім основного поля є два тренувальних, одне із яких штучне. На цих полях тренуються команди, які приїжджають до Львова на ігри чи на збори. Зокрема на них часто тренується донецький "Шахтар". Також тут здобувають майстерність майже 200 футболістів школи Маркевича. До ігор другої ліги, побудували ще одне приміщення із роздягальнями, придбали табло. Зараз стадіон налічує близько тисячі глядацьких місць. Але це аж ніяк не зупиняє уболівальників, які навіть стоячи воліють дивитись за грою улюбленої команди. На стартові ігри у другій лізі і в Кубку України на стадіон приходило близько 2 тисяч глядачів. Сподіваємось, винніківський стадіон буде й далі розбудовуватись, а запорукою цьому, очевидно, є вдалі результати команди.

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 4

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 5

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 6

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 7

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 8

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 9

Провінційні стадіони України: Стадіон Маркевича із історією та майбутнім - фото 10

Володимир Крупчук, Софія Ткачук

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme