Конфлікт із ультрас. Чому фанати виступили проти керівництва народного "Вереса"

Вчора з'явилась інформація, що Ультрас футбольного клубу "Верес" опублікували заяву з критикою керівництва і закликом бойкотувати домашні матчі команди

Юрій Лящук

Depo.Сектор проаналізував ситуацію, що відбувається навколо НК "Верес".

Чому виник конфлікт між фанами та керівництвом клубу?

Щоб зрозуміти всі нюанси конфлікту між сторонами - потрібно зробити посил у минуле і згадати, за якими принципами була створена народна команда Рівного.

"Верес", заснований ще у 1957 році, почав своє офіційне повернення у 2015-му з реєстрації 19 березня Громадської спілки "Рівненський футбольний клуб "Верес-Рівне".

Її засновниками стали Міська спортивна громадська організація "Рівненська міська федерація футболу" і Спортивна громадська організація "Рівненська обласна федерація футболу". Але загалом у клубу наразі 3 тисячі 728 членів.

Президентом громадської спілки став відомий на Рівненщині підприємець, в минулому зять Президента України Віктора Ющенка Олексій Хахльов. Новий керівник провів піар-кампанію з рокрутки бренду "Верес", що добре помітно по символіці, повним ходом розкручується на сайті та соцмережах клубу. І при першій можливості продав клуб комерційній структурі.

Щоб надати новий поштовх для розвитку - клуб отримав назву "Народний", що обгрунтовується кількістю членів організації, яка є засновником футбольного клубу.
Філософією "Вереса" була принциповість щодо членства в його структурі, адже згідно Статуту - лише рівняни могли долучитися до членства народного клубу, про що вказано у пункті №7 основного документу команди:

Однак пан Хахльов зрадив рідних фанатів і поставив фінансову складову вище за ідеологію та ідентичність клубу, які не купиш за жодні куп'юри світу.

Все ж потрібно визнати, що "Верес" почав стрімко прогресувати і всього за рік потрапив у Першу лігу України. Президент рівненської команди Олексій Хахльов неодноразово скаржився, що коштів для повноцінного функціонування та прогресу у Першій лізі недостатньо, а членські внески виглядають несерйозними для клубу, що планує стрімко розвиватися.

Першим кроком щодо розколу фанатів з керівництвом стала дата 15 квітня 2016 року, адже цього дня було створене ТзОВ "Футбольний клуб "Верес-Рівне" і 61% акцій автоматично перейшло до комерційної організації ПАТ "Львівський холодокомбінат" ("Лімо"), власником якого є львів'янин Богдан Копитко, а керівником ТзОВ став славнозвісний екс-менеджер "Карпат" Ігор Дедишин, що стало серйозним поштовхом до протесту рівненських ультрас.

Цей юридичний момент напряму суперечить всім принципам народної команди, на що неодноразово посилалися місцеві вболівальники. Дуже сумнівним є той факт, що для Ігоря Дедишина має місце філософія рівненського самобутнього клубу, а не майбутні "жирні" контракти, якими можна крутити в різні сторони при виході "Вересу" в УПЛ.

За словами Президента Хахльова, для функціонування "Вересу" у Першій лізі, лише за мінімальними підрахунками потрібно 15 мільйонів гривень. Щорічні внески громадськості складають близько 5 мільйонів, що не дає можливості для маневру при серйозній конкуреції.

НК "Верес" планує вийти у Прем'єр-лігу, розроблено проект на будівництво нового стадіону, кошторис якого складає близько 10 мільйонів гривень:

Вихід на новий рівень буде вимагати підписання висококласних гравців, а це тягне за собою серйозні інвестиції. Народні внески не покриють навіть третьої частини витрат і клуб чекає постійне топтання у першоліговій трясовині українського футболу. Тому маніпулювання майбутніми райськими умовами для "Вересу" є дуже хорошим інструментом для формування громадської думки і схилення чаш терезів на свою сторону.

В заяві фанатського руху йдеться про готовність терпіти всі біди "Вереса", але залишатись "рідним" клубом, де б не порушувались її традиції. Побоювання ультрас можна зрозуміти, адже прикладів клубів-іграшок для олігархів, які потім зникали з футбольної карти дуже багато.

Проте, керівництво "народної" команди не погоджується на такий хід подій, адже прагнуть прогресувати вже і негайно, тому "полюбовного" розлучення чекати не варто.

Якою буде розв'язка конфлікту?

Хід подій може мати декілька сценаріїв, але найвірогідніше, що фани все ж таки програють це протистояння, романтика у футболі опиниться за спиною комерції. За два роки функціонування структури керівництво зробило все можливе, щоб максимально комерціалізувати "Верес" і мінімізувати вплив вболівальників на процеси, що відбуваються в клубі.

Ультрас вже почали показувати своє невдоволення станом справ в команді і це вилилось у бійку на трибунах, що переросло у дискваліфікацію стадіону "Вереса":

Зрештою, все протікає в справедливих рамках українського сценарію: хто платить - той і замовляє музику, а пропіарений "Верес" залишиться "народним" лише на папері.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Україна