Бюджет Одеси-2018: Лікарі на "самозабезпеченні" і "голодуючі" ЖКСи

У порядку денному чергового засідання виконкому Одеської міськради, який відбудеться 26 жовтня, стоїть питання про винесення на розгляд міської ради проекту рішення "Про бюджет Одеси на 2018 рік"

Бюджет Одеси-2018: Лікарі на "самозабезп…

Основні витрати за статтями вже відомі, а ось розписувати бюджет розвитку будуть вже після нового року. Depo.Одеса з'ясував, що основну масу фінансової конституції міста з'їдять пільги і податки, а також нескінченні немонетизовані компенсації.

Бюджет в цифрах

Бюджет міста на 2018 рік дуже відрізняється від аналогічного, ухваленого наприкінці 2016-го на поточний рік. В новому бюджеті зростає практично вдвічі бюджет розвитку. При формуванні плану на 2017-й були закладені набагато нижчі суми від фактичних надходжень. Тепер в мерії не можуть собі дозволити таку розкіш, тому що місто має дуже велику кредитну заборгованість.

Фото: Fraza.ua

Так, на початку 2017 року доходи складали майже 6,240 млрд грн, витрати - 6,158 млрд грн. Але потім ця сума зросла до 8,346 млрд та 8,071 млрд грн у лютому, а зараз складає вже 8,941 млрд грн та 10,574 млрд відповідно.

На 2018 рік планується визначити доходи бюджету у розмірі 8,34 млрд грн, а видатки - трохи більше 8 млрд гривень. Тобто нижче фактичних надходжень і плану 2017 року, який внесли на останній сесії.

Загальний фонд бюджету складе трохи більше 6 мільярдів, а ось бюджет розвитку - 1,9 мільярдів, що є нижче, ніж зараз, але віще, ніж планували у 2017 році.

На кінець року мерія планує віддати частину своїх боргів, які складають близько 2 мільярдів, та залишити на майбутні роки 795 мільйонів.

Освіта і медицина - на дотаціях

Фото: Adequate Consulting

Поки проект бюджету тільки почали обговорювати в муніципалітеті. Перші дані з Києва говорять про те, що місто буде ще більше дотувати медицину і освіту.
Як розповіла голова муніципального департаменту фінансів Світлана Бедрега, найбільші зміни чекають саме на медичну галузь: центри первинної медико-санітарної допомоги отримуватимуть фінансування від пацієнтів.

Фото: Одеська міськрада

"Будуть створені спеціальні агенції, які будуть фінансувати центри первинної допомоги в залежності від кількості договорів з населенням у того чи іншого закладу", - розповіла вона.

З цих коштів будуть платити зарплати лікарям, а також комунальні послуги та покривати інші потреби. На перехідний час в Кабміні дозволили місцевим радам допомагати матеріально медустановам, на що "добре" місто заклало 50 мільйонів.

Фото: Радіо Свобода

Відзначимо, що аналогічні дотації зіграли злий жарт з багатьма міськими комунальними підприємствами, які вже багато років, незважаючи на всі обмеження з Києва, залишаються на постійних дотаціях, серйозно скорочуючи бюджетні витрати на потреби міста. Вони, по суті, просто не хочуть заробляти.

У той же час, судячи з усього, сума допомоги буде у подальшому збільшена, оскільки розмір медсубвенціі вже зменшили на 185 млн грн або 20%.
Також збільшується фінансування на освіту. Незважаючи на те, що субвенція на цей напрямок збільшилася з 734 мільйонів у 2017 році до 903 мільйонів в 2018-му, місто буде дотувати у галузь додатково ще на 300 мільйонів більше.

Загалом місто "навантажило" себе різними видами допомоги на 1,8 мільярда грн. Чимала частина з яких – дотації комунальним підприємствам, які займають далеко не останнє місце.

Згідно з даними Світлани Бедреги, найбільше буде коштувати оплата праці допоміжного персоналу установ освіти – техничних працівниць (прибиральниць), методистів, завгоспів і багатьох інших. Держава оплатить тільки працю педагогів.
На це витратять 180 мільйонів, а також на утримання ПТУ - 145 мільйонів, оплату за енергоносії - 115 млн грн, 10 мільйонів - на харчування пільговиків. Найвидатковіша стаття - дотації тепловикам і Міськелектротрансу.

Підприємства-кровопивці

Незважаючи на заборону Кабміном дотацій комунальним підприємствам з міського бюджету, в Одесі планують і далі допомагати частині з них. У списку виявилося 30 таких КП. Найменування деяких викликали питання, і вже зараз цей список скорочується. Наприклад, дотувати пропонували КП "Право", яке за гроші оформляє експрес-шлюби і видає довідки, КП "Одесреклама", яке повинно приносити мільйони в бюджет, і морського монополіста КП "Узбережжя", яке тільки й встигає, що міняти директорів, а шезлонги і пляжний інвентар примудрилося купити ближче до зими. Зараз його благополучно спишуть.

Поки не виключили з "кровопивців" ЖКСи, які в декілька разів підвищили тарифи після того, як стали "керуючими компаніями", а також відмовилися безкоштовно обслуговувати аварійні будинки. Але при цьому вимагають дотації. Голова бюджетної комісії Оксана Гончарук заявила, що наполягатиме на виключенні їх зі списку, але поки все на місці.

Чи збережуться багатомільйонні витрати на допомогу "Теплопостачання міста Одеси", наразі невідомо. Поки сума не називається, але в цьому році вона склала близько 600 мільйонів гривень. Також чималі кошти були направлені на компенсацію пільгового проїзду - 260 мільйонів гривень.

В основному підприємства отримуватимуть дотації за виконані роботи, а не простим вливанням, як з перевізниками.

Діра зростає

У той же час, Кабмін підніс чимало несподіванок місцевим радам, перекинувши на них компенсацію пільг. Сума на цей напрямок може різко зрости - на 200 мільйонів гривень. "Пільги та субсидії за рахунок держбюджету розділили. Пільги тепер компенсує місцевий бюджет. Потреба пільг понад 200 мільйонів", - розповіла Світлана Бедрега.

Фінансист пояснила, що через поганий розрахунок за субсидії, в муніципалітеті робили "перекіс" і більше компенсували саме цю статтю, тому за рік зібралася солідна сума в 100 мільйонів на пільги, які також в наступному році доведеться виплачувати місту.

Асоціація міст України вже направила звернення з проханням скасувати цю дискримінаційну норму і зняти таке навантаження з місцевих бюджетів.

Чиновникам заборонять купувати автівки

Для деякого "оздоровлення" бюджету в мерії нарешті вирішили заборонити закуповувати цілі автопарки комунальним підприємствам та управлінням. Нещодавно такою закупівлею відзначилося управління капітального будівництва, яке вирішило посадити своїх працівників на новенькі KIA Optima та провело тендер на 2,3 мільйона гривень.

Тепер чиновники не зможуть за рахунок бюджету купувати автівки. Придбання за рахунок коштів бюджету міста Одеси легкових автомобілів (крім санітарного автотранспорту та спеціальних аварійно-рятувальних машин) офіційно заборонене.

Єдиний виняток - придбання за рахунок власних надходжень бюджетних установ та коштів спеціального фонду бюджету міста Одеси, отриманих як гранти, міжнародна технічна допомога, а також за рахунок благодійних внесків.

Громадський бюджет обмежать

У бюджеті міста на 2018 року планують знову залишити 100 мільйонів на "Громадський бюджет", але його тепер не можна буде витрачати виключно на закупівлю медичного обладнання. "У проекті не може бути тільки закупівля обладнання, вона буде тільки як частина для досягнення мети", - зазначив директор департаменту інформації та зв'язків з громадськістю міськради Андрій Сиваш.

Він пояснив, що медустанови використовували в цьому році громадський бюджет для поповнення матеріально-технічної бази, що має йти зовсім за іншими статтями. В 2017 році було подано декілька десятків таких проектів.

Конкурс проектів на 2018 рік вже запустили. В листопаді запропоновані ідеї повинна розглянути комісія з питань громадського бюджету. Потім, до 18 грудня, буде проводиться голосування за проекти. Переможців визначать ще до Нового року. Термін реалізації минулих пропозицій - до 5 грудня 2018 року.

Проте, це поки що проект, остаточну версію міського бюджету дізнаємося вже зовсім скоро.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme