За слідами Маркова: Чому СБУ взялася за сирійця-забудовника Кивана

У четвер, 16 листопада, СБУ повідомила про обшуки в одній з будівельних компаній в Одесі, яку підозрюють у фінансуванні так званих "Л-ДНР"

За слідами Маркова: Чому СБУ взялася за…

Обшуки проводилися в офісах будівельної компанії Kadorr Group, яку пов'язують з одіозним колишнім народним депутатом України Ігорем Марковим, при цьому належить структура іншій відомій і одіозній персоні – одеському бізнесмену сирійського походження Аднану Кивану. Depo.Одеса спробувало розібратися, що пов'язує – і чи пов'язує – власника будівельної компанії та нардепа, а також в чому їх звинувачують і чим все може закінчитися.

Неспокійний ранок для Кивана

Згідно інформації СБУ, працівники спецслужби викрили факти фінансування колишнім депутатом Одеської міської ради спільно з менеджментом будівельної компанії незаконних збройних формувань так званих "ДНР" та "ЛНР". Ні назви компанії, ні імені депутата у Службі безпеки не повідомили. Власне, це не вперше, коли СБУ та інші правоохоронні структури не називають ніяких імен, проте такі деталі майже завжди стають відомі. Так і цього разу слідком за повідомленням СБУ в ЗМІ з'явилися повідомлення, що обшуки проводяться в компанії Kadorr Group, яка належить Аднану Кивану, а колишнім депутатом Одеської міськради є не хто інший, як одіозний Ігор Марков.

Як повідомляла СБУ, забудовник не відображає у фінансовій документації частину проданої нерухомості та отримує кошти готівкою. Потім ці гроші наче як передавалися Маркову, який зараз перебуває на Росії та звідти фінансує незаконні збройні формування терористів "Л-ДНР". Саме з коштів, отриманих від забудовника, він нібито направляв певний відсоток на "допомогу" бойовикам.

Через розслідування про фінансування терористів СБУ відкрила кримінальне провадження, в рамках якого і влаштувала обшуки в офісах та за місцем проживання фігурантів справи.

Варто трохи нагадати про головних фігурантів цієї справи.

Чому не всиділося "Марадоні" в Одесі

Ім'я Ігора Маркова, засновника проросійської партії "Родіна" (не плутати з "Батьківщиною" Юлії Тимошенко), відоме кожному одеситові та не тільки одеситові. Як і його прізвисько – Марадонна, отримане в дитячі роки за неабияку вправність у футболі. Біографія цього діяча дуже насичена, проте зупинимося на кількох моментах з недавнього минулого.

Фото: Українська правда

Обраний до парламенту у грудні 2012 року, у вересні 2013-го Марков був позбавлений депутатського мандату Вищим адміністративним судом через кримінальну справу про фальсифікацію результатів виборів в окрузі №133, від якого він і був обраний. Крім того, проти нього була заведена справа про хуліганство: його підозрювали в організації побиття учасників пікету проти встановлення пам'ятника Катерині ІІ в Одесі ще в 2007 році. Власне, ця справа почала розслідуватися ще раніше, але "заглухла" на час його перебування у ВР. В 2013-му Марков провів декілька місяців у СІЗО, а після того, як Віктор Янукович втік з країни, вийшов на волю і навіть ненадовго повернув собі статус нардепа.

Фото: Facebook/Олександр Аронець

Маркова зільнили у лютому 2014-го, незабаром він покинув Україну, а вже у грудні того ж року МВС оголосило його у розшук через стару добру справу про хуліганство. Втікача знаходили та затримували в Італії, потім відпускали. Врешті решт він оселився на Росії, яку палко любить і де, на відміну від загниваючої Європи, може бути впевнений у надійному "даху". Там він увійшов у так званий "комітет порятунку України", створений Азаровим.

Чим відомий у Одесі Киван

В СБУ не назвали жодного прізвища фігурантів справи, обмежившись формулюванням "керівництво компанії". Проте власником компанії Kadorr Group є український бізнесмен сирійського походження Аднан Киван, тож саме його ім'я пов'язують з обшуками. Перший житловий комплекс в Одесі компанія здала у 2011 році, і з того часу побудувала у місті понад 30 житлових будинків. Причому побудував зі скандалами, захоплюючи "найсмачніші" ділянки та активно знищуючи звичне обличчя міста. Дійшло до того, що навіть мер міста Геннадій Труханов, якого теж янголом аж ніяк не назвеш, виступив проти нестримного сирійця.

На відміну від Маркова, Киван неодноразово допомагав АТОвцям та відомий своєю проукраїнською позицією – принаймні, на людях.

Фото: Думська

У вересні поточного року перший заступник генпрокурора України Дмитро Сторожук доручив прокурору Одеської області і співробітникам прокуратури Києва провести ретельну перевірку діяльності Аднана Кивана. Про це йдеться в офіційній відповіді ГПУ за депутатський запит нардепа-"радикала" Дмитра Лінька.

Лінько задався питанням: звідки беруть гроші колишній очільник Одещини Михайло Саакашвілі та екс-нардеп Ігор Марков. "У простих одеситів, яких обманює і грабує засновник однієї з найбільших пірамід" – сам собі відповів Лінько. І додав, аргументуючи вимогу провести перевірку діяльності будівельної компанії, що належить сірійцю: "А потім за ці гроші один ідіот прориває західний кордон, а інший вже третій рік вбиває наших солдатів на Сході".

Що пов'язує екс-нардепа та бізнесмена

Народні депутати від різних політичних сил Андрій Левус, Андрій Лозовий, Євгеній Дейдей та інші у вересні цього року акцентували увагу правоохоронців на незаконному відведенні землі в Одесі під будівництво 27-й "перлини". Замовником об'єкту виступала громадська організація інвалідів "Допомога та захист", до керівництва якої, за словами цих позивачів, має відношення та сама скандальна партія "Родіна" Ігоря Маркова. Генеральним підрядником же виступило ТОВ "Алькар-Буд", яке пов'язують з компанією Кивана. Депутати стверджували, що Марков досі отримує дивіденди від спільного будівельного бізнесу з власником Kadorr Group, а гроші йдуть на фінансування так званих "Л/ДНР".

Всі ці заяви – лише заяви. Проте депутати вимагали від правоохоронців перевірки діяльності компанії – і в четвер СБУ це зробила.

Мільйони та печатки

Робота компаній, розташованих в будівлях, де розміщуються і офіси Kadorr Group, була блокована. Ввечері у прес-службі СБУ повідомили, що обшуки завершені та розповіли, що було виявлено та вилучено в офісах будівельної компанії: фінансово-господарську документацію, понад 20 мільйонів гривень готівкою та понад 100 печаток фіктивних підприємств. Для яких цілей використовувалися ці печатки та гроші, спецслужба буде з'ясовувати далі.

У самій компанії нічого конкретного про обшуки не розповіли. "Це одна з перевірок, яких зараз дуже багато - У будь-якому випадку "Кадорр" виконає всі зобов'язання перед своїми партнерами і клієнтами", - заявив ЗМІ представник компанії.

Днем пізніше, в п'ятницю, Аднан Киван на своєму телеканалі прокоментував обшуки, які проводила СБУ. За його словами, те, що проводяться перевірки - це правильно, проте йому не сподобалося, що під час обшуків не були допущені адвокати компанії. Він вкотре заявив про свою проукраїнську позицію і був обурений тим, що його запідозрили у фінансуванні терористів. Що стосується знайдених грошей, то Киван зазначив, що це нормальна практика, компанія отримує готівку, котру потім кладе на свої банківські рахунки. Велику кількість печаток він пояснив тим, що в компанії є півсотні організацій, які мають свої печатки, і не одну.

Тим часом, якщо факти фінансування терористів, підтвердяться, то фігурантам справи, згідно з частиною 2 статті 258-5 Кримінального кодексу України загрожує позбавлення волі на строк від восьми до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Наостанок слід зазначити, що Киван встиг "наслідити" не лише в Одесі. В Києві також можна знайти щонайменше одну з його "перлин" - так він називає свої ЖК – 38-му. Будується ця гігантська споруда на дві висотні вежі в стилі Войцеховського за адресою вул. Жилянська, 68 - на місці невеличких двоповерхових корпусів якоїсь з чисельних київських фабрик початку ХХ століття.

Всі новини Одеси читайте на Depo.Одеса

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme