Чемпіонів у бан: Як МОК позбавив Росію шансів на медалі ОІ-2018
Головних зірок російської команди продовжують не допускати до Олімпіади-2018 у Пхенчхані
Наприкінці 2017-го року прозвучав довгоочікуваний вердикт МОК у допінговій справі проти Росії. Збірну цієї країни відсторонили від участі в зимовій Олімпіаді-2018 через доведений факт існування державної допінгової програми. Також значну кількість російських спортсменів дискваліфікували і відібрали 13 медалей Сочі-2014, що вилилося у четверте місце в медальному заліку домашньої Олімпіади замість першого.
Але відсторонення збірної Росії не означало заборону чистим російським спортсменам їхати на ОІ-2018. У Пхенчхан має їхати "збірна олімпійських спортсменів з Росії" під нейтральним прапором. Та кожного претендента на поїздку в Пхенчхан МОК повинен був перевірити.
Що за перевірка МОК
Були створені спеціальні комісії, які очолюють Валері Фурнейрон, бос Незалежної організації допінг-тестування, і Ніколь Хоевертц, член виконкому МОК.
В МОК оприлюднювали тільки загальні критерії, які мають пройти ті, хто хоче в Пхенчхан. Вони мають відповідати кваліфікаційним стандартам свого виду. Російських спортсменів раніше ніколи не мали ловити на допінгу. Їх прізвищ не повинно було виявитися в допінговій доповіді Макларена, що стала фундаментом для покарання російської збірної. Спортсмени мали бути згодні на будь-які додаткові тестування напередодні Олімпіади.
Критерії дали зрозуміти, що в Пхенчхан не поїдуть ковзанярі Денис Юсков і Павло Куліжніков разом з біатлоністами Олександром Логіновим та Іриної Старих. Але у січні "валитися" почали й головні зірки і надії росіян на медалі.
Кого не пустив МОК
Зірка шорт-треку, кореєць Віктор Ан, який здобув 3 золота і одну бронзу ще на Олімпіаді-2006 в Турині за Корею, а у Сочі-2014 вже за Росію взяв стільки ж золотих і бронзову медалі, не їде на батьківщину в південнокорейський Пхенчхан. Він згаданий у доповіді Макларена - так пишуть росЗМІ. Окрім Ана у шорт-треку не допущені олімпійський чемпіон Сочі в естафеті Володимир Григор'єв і призер чемпіонатів Європи Дениса Айрапетян. А з ними і жінки - дворазова чемпіонка Європи Тетяна Бородуліна, а також чемпіонка Росії Євгенія Захарова.
Окрім нього не поїдуть також біатлоніст, олімпійський чемпіон Антон Шипулін і лижник, дворазовий чемпіон світу Сергій Устюгов. Вони не отримали запрошення від МОК. Причини поки не називаються, але обидва спортсмени фігурують в доповіді Макларена. В біатлоні взагалі великі проблеми. Окрім Шипуліна не буде в Південній Кореї олімпійського чемпіона Сочі-2014 Олексія Волкова (естафета) та бронзового призера Олімпіади в індивідуальній гонці Євгена Гаранічева.
Якщо взяти фігурне катання - то на ОІ-2018 не пустили зокрема олімпійську чемпіонку та срібну медалістку Сочі-2014 Ксенію Столбову, яка виступає в парному катанні з Федором Клімовим, а також бронзового призера ЧЄ-2018 Івана Букіна, що виступає в танцях з Олександрою Степановою.
90% чоловічої команди і 80% жіночої команди ковзанярів не їдуть на ОІ.
Санний спорт втратив Тетяну Іванову і Вікторію Демченко, а хокей - захисників Антона Бєлова, Олексія Береглазова і Михайла Науменка, а також нападників Сергія Плотнікова та Валерія Нічушкіна. При цьому Павло Дацюк, Ілля Ковальчук і В'ячеслав Войнов, які виступали в Сочі, отримали запрошення на Ігри-2018.
Остаточний список спортсменів, які виступлять в Пхенчхані, буде відомий 27-28 січня.
Чому не пускають
МОК офіційно не коментує ситуацію. Але ЗМІ припускають, що більшість недопущених спортсменів є у списку Макларена. Також дехто був у базі даних Російського антидопінгового агентства 2012-2015 років, яка виявилася у розпорядженні МОК в листопаді 2017 року завдяки екс-директору Московської антидопінгової лабораторії Григорію Родченкову, на показаннях якого і будувалася допінгова справа проти росіян.
Що це означає для Росії
Російська команда під нейтральним прапором взагалі втрачає шанси на медалі майже у всіх дисциплінах. Сподіватися можна хіба на фігурне катання, де у росіян виступатимуть головні зірки останнього ЧЄ, що пройшов у Москві - взяли 9 медалей, включно із золотими. Та, звісно ж, на хокей.
У чоловічому біатлоні, який традиційно є золотим у росіян, не буде головних зірок. У біатлоністів взагалі може не вистачити спортсменів для участі в чоловічій естафеті.
Часу на апеляцію у недопущених спортсменів майже не лишилося.
Олімпіада стартує 9 лютого. До цього часу в Спортивному суді в Лозанні повинні пройти слухання у справах десятків російських спортсменів, які не були допущені до Олімпіади ще в минулому році. Навіть ті спортсмени, що виграють справи, можуть не поїхати на ОІ, якщо МОК не встигне розглянути оновлені заявки. Що вже казати про тих спортсменів, які не були допущені в січні.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Олімпіада-2018