Чи можуть росіяни видихнути з полегшенням після рішення CAS щодо фігуристки, яка погоріла на допінгу
Сьогодні, 14 лютого, Спортивний арбітражний суд (CAS) не задовольнив апеляції МОК, WADA та ISU у справі Каміли Валієвої
Іншими словами апеляції МОК, ВАДА та ISU на рішення РУСАДА про зупинення тимчасового усунення 15-річної спортсменки було відхилено. Камілу Валієву допущено до участі в особистому турнірі Олімпіади в Пекіні. У зв'язку з цим на Росії почалась справжня єйфорія, а тамтешні експерти та ЗМІ радіють рішенню CAS. Якщо ж розібратись у ситуації, що склалась збірній ОКР та її вболівальникам з Росії ще рано радіти на цих Олімпійських іграх.
Саме рішення арбітражного суду подано дуже розмито, туди вклали загальні фрази "про справедливість" та "захищене лице". Але ключовим є останній пункт рішення CAS щодо справи Валієвої:
"Комісія CAS також наголосила, що існували серйозні проблеми з несвоєчасним повідомленням про результати антидопінгового тесту Валієвої, який був зданий у грудні 2021 року. Це вплинуло на здатність фігуристки реалізувати певні юридичні вимоги у її інтересах. Пізнє повідомлення, яке сталося під час Олімпіади в Пекіні, – не її вина.
Панель CAS у своєму рішенні наголошує: комісію не просили визнавати фігуристку винною чи виправдовувати, а також вирішувати, чи залишати золото, завойоване командою ДКР у командних змаганнях. Ці питання будуть розглянуті під час інших розглядів.
Можна з упевненістю зробити висновок, що муки росіян та їхньої збірної ОКР ще не закінчились в Пекіні. Валієву просто допустили до особистого турніру, але є велика ймовірність того, що Камілу в підсумку визнають винною та відберуть таке дорогоцінне для них золото.
Немає меж обуренню й світових організацій, які чітко висловили свою позицію щодо справи Валієвої. Олімпійський і паралімпійський комітет США (USOPC) виступив із заявою з приводу рішення (CAS):
"Ми розчаровані тим сигналом, який надсилає це рішення. Колективна відповідальність усієї олімпійської спільноти — захищати цілісність спорту, щоб наші спортсмени, тренери та всі учасники відповідали найвищим стандартам. Спортсмени мають право знати, що вони змагаються за рівних умов. На жаль, цього права вони були позбавлені. Це, схоже, ще одна глава в систематичній зневазі до чистоти спорту з боку Росії.
Ми знаємо, що ця справа ще не закрита і закликаємо всіх учасників олімпійського руху продовжувати боротися за чистоту спорту від імені спортсменів усього світу".
Також побутує думка, що США можуть наполягати на тому, щоб церемонія нагородження команд відбулася у Пекіні у найближчі пару днів. Ідея полягає в тому, щоб взяти срібло зараз, насолодитися моментом, а потім можливо отримати золото, коли Росія буде покарана, як тільки CAS винесе рішення по суті справи через кілька місяців.
Зовсім протилежні думки щодо допінгового скандалу у російської сторони. Оптимістично налаштований Генеральний директор Федерації фігурного катання на ковзанах Росії (ФФККР) Олександр Коган:
"Чи залишаться золоті медалі за командний турнір? У мене в даному випадку немає питань – все буде. Золоті медалі за командний нікуди від збірної Росії не подінуться".
Хто винен у ситуації з фігуристкою ОКР стане відомо трохи згодом, але виправдання вчинку Валієвої може створити небезпечний прецендент, коли спортсмени у майбутньому зможуть "у правовому полі" зловживати забороненими препаратами. А це суперечить олімпійському духу змагань.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Олімпіада