Що не так із символічною збірною року від ФІФА

Команда 2016 року від ФІФА викликала чимало суперечок власним складом і змусила вкотре переконатися в тому, що до таких ідей варто ставитися скептично

Дмитро Корнило

Як обирається збірна року від ФІФА

Для початку розберемося, яким саме чином обирається ця символічна збірна. Багато хто з пересічних вболівальників вважає, що команду року складають самі чиновники ФІФА, але це не так – гравців до збірної року обирають самі гравці, під егідою так званої федерації футболістів-професіоналів, або FIFPro.

Близько 25 тисяч гравців з 70 країн світу складають власні збірні з одного воротаря, чотирьох захисників, трьох хавбеків і трьох форвардів. Потім всі ці збірні "складаються" і виходить одна загальна.

З одного боку – ніби все справедливо – самі гравці обирають власну версію кращої команди року, але з іншого – невідомо, хто саме голосує і з яких країн. І в результаті виходить, що до команди року потрапляють "розпіарені" персонажі, які не були кращими на своїх позиціях, а "виїхали" за рахунок свого імені. І так із року в рік.

Хто здивував у команді року-2016

Яскравий приклад того, що членів символічної збірної року часто обирають "на автоматі" є воротарська позиція. От і в 2016 році кращим визнали німця Нойєра, хоча він провів далеко не найкращий рік і як мінімум двоє його колеги по голкіперському цеху мали більше прав потрапити до 11-ки – це італієць Буффон за свої героїчні сейви під час Євро-2016 і це Облак з "Атлетіко", який провів просто неймовірний рік.

Йдемо далі і бачимо серед захисників Дані Алвеса, який першу половину року провів у "Барселоні", а другу – в "Ювентусі". Що він робить в символічній збірній року? Відповісти дуже важко. Як і стосовно Жерара Піке. Таке враження, що ті, хто голосував за них, просто переплутали роки, про які йде мова.

Можна сперечатися і стосовно потрапляння до збірної року Андреса Іньєсти. Це безумовно неймовірний майстер футболу і чудовий хавбек, але 2016-й рік важко назвати вдалим для іспанця, та і травми йому заважали грати, але він серед 11-ки кращих, тим не менш.

Навіть абстрагувавшись від персоналій, важко зрозуміти одне – чому в команді року, яка має представляти весь футбольний світ, є представники лише двох клубів – "Реалу" і "Барселони", "розбавлені" воротарем з "Баварії"? Невже світ обмежується лише Ель Класіко? Ну і ще одне питання – яким чином в збірній року не виявилося жодного гравця, окрім Роналду, із складу збірної-чемпіона Європи-2016, команди Португалії? Той же центр бек Пепе виглядав би тут більш гармонічно, ніж Піке. Про представників мадридського "Атлетіко", фіналіста Ліги чемпіонів, яких взагалі не виявилося в символічній збірній, і запитувати не будемо. Не кажучи вже про гравців, що грають не в Європі. Для ФІФА – організації, що об'єднує весь футбольний світ, світ закінчується за межами Іспанії та Німеччини.

Що робити, аби подібні збірні були більш об'єктивними?

Звичайно, дискусії будуть завжди – визначення кращих футболістів взагалі і в кожному з амплуа конкретно – це завжди спірне питання. Але можна хоча б спробувати скласти символічну команду, не перекладаючи відповідальність за це на людську масу. А саме такою і є 25 тисяч неназваних футболістів, яких опитували в ФІФА.

Символічні збірні мають складатися або за версією авторитетних в світі футбольних журналістів, або ж взагалі – за статистичними даними, наприклад такими, які надають ресурси, що підраховують оцінки гравцям за кожен окремий матч – WhoScored та їм подібні.

Взагалі ж у ФІФА достатньо грошей, аби створити власний ресурс і власну програму для вирахування оцінок гравцям по всьому світу і на основі цієї програми вручати і свій "Золотий м'яч", і складати команду кращих за кожен рік. Головне – зробити розрахунки об'єктивними за кожною позицією (нападникам нараховувати бали за забиті голи, воротарям – за "сухі" матчі і кількість сейвів і т.д.) і пояснити вболівальникам, як саме все це вираховується. І тоді в кінці року не буде питань ні у кого. А поки що їх дуже багато, аби сприймати серйозно всі ці символічні збірні і багато інших нагород.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Футбол