Провінційні стадіони України: "Нива" з кріслами "Олімпійського" і духом Олімпіади-1980
У рамках проекту по висвітленню маловідомих стадіонів у містечках і селах України Depo.Сектор відправився у Бережани, Тернопільської області
У місті Бережани автор цього матеріалу бував не раз. Маленьке містечко у Тернопільській області зі славетною історією. Саме біля Бережан, на горі Лисоня у 1916 році українські січові стрільці разом із загонами австро-угорських військ воювали з російською армією. Тоді полягло багато українців, але російський наступ на Бережани був зупинений.
Сьогоднішні Бережани - це місто з поганими дорогами і занедбаною промисловістю. Колись відомий на всю Україну склозавод стоїть пусткою, обладнання вивезене. У Бережанах багато заробітчан, а також військових. Тут дві військові частини, хлопці з яких були в АТО. Також у місті вчився Герой Небесної сотні Устим Голоднюк.
Коли потрапляєш до центральної частини Бережан, час немов зупиняється. Тут багато пам'яток архітектури починаючи від Ратуші, Троїцького собору, навіть специфічної колонії, яку вже закрили, і закінчуючи головною мекою польських туристів - Бережанським замком, збудованим родиною Сенявських у 16-18 ст.
Щороку сюди приїздять поляки, гуляють містом. Можливо, колись тут жили їхні родичі, оскільки місто з 1919 по 1939 рік було під польською владою.
Але про самі Бережани читайте на Вікіпедії. Ми розкажемо вам про місцевий футбол. У Бережанах він живий і має свою історію.
ФК "Бережани" та стадіон "Нива"
У 1982 році сюди з Підгайців переїхала "Нива", яка у тому ж році стала чемпіоном України серед колективів фізкультури. В одному з матеріалів відомого тернопільського журналіста Івана Вербицького знаходжу фотографію тих часів. Хлопці на стадіоні "Нива", про який ми вам сьогодні розкажемо.
У Бережанах за "Ниву" грало багато відомих людей. Навіть наставник "Говерли" В'ячеслав Грозний бігав. Втім через три роки "Нива" переїхала до Тернополя.
Після розвалу СРСР у Бережанах були спроби створити професійну команду, яка грала б у чемпіонаті України. У 1992 році в "Перехідній лізі" була команда "Лисоня". Але через занепад економіки, масовий від'їзд людей на заробітки у Польщу, Італію та США, футбольний проект занепав. Також відомий для всіх бережанців клуб "Сокіл". Ці дві команди вигравали чемпіонат та Кубок Тернопільської області.
Сьогодні в місті на першість області грає ФК "Бережани". У 2012 році він став чемпіоном, володарем Кубка та Суперкубка Тернопільської області. Виступає команда на тому самому стадіоні "Нива".
Місцеві кажуть, що він був відкритий у 1981-82 рр якраз під переїзд "Ниви" з Підгайців. Але з тих часів суттєво змінився.
Стадіон "Нива" має одну головну трибуну з пластиковими сидіннями. Здатен вмістити близько 2 000 глядачів. За словами місцевого футбольного діяча та голови ФФ Бережанського району Нестора Колодки, коли розпочалася реконструкція НСК "Олімпійський" у Києві, старі сидіння там стали не потрібні. За допомогою Тернопільської ФФ вдалося отримати сидіння з київського "Олімпійського" і встановити їх у Бережанах на "Ниві".
На табло стадіону досі згадують про "Сокіл".
Ось так виглядають пластикові сидіння з "Олімпійського". Вони були свідками матчів Ліги чемпіонів, але в Бережанах знайшли друге життя.
Але окрім крісел з "Олімпійського" особливістю "Ниви" є стара, залізна конструкція Олімпійського вогню. Олімпіада-1980 - тоді в СРСР ліпили "олімпійські вогні" на всіх стадіонах від сіл до міст навіть після її завершення. Але сьогодні мало де збереглися такі конструкції. От тільки вилазити на неї саме в Бережанах небезпечно - вона хитається, можна впасти і поламати руки, ноги або щось ще.
На полі "Ниви", яке завжди доглянуте, на першість тернопільської області грає ФК "Бережани". Але крім обласних змагань відбуваються матчі і чемпіонату Бережанського району. Він досить сильний. В останньому сезоні було 9 команд, серед яких є така відома місцевим ФК "Лисоня", а до війни в Україні взагалі була Вища та Перша ліги району. У Бережанах свої домашні матчі проводить велика частина учасників районної першості.
Щодо ФК "Бережани", то за нього теж точиться своєрідна боротьба інтересів. Остання історія стала тому підтвердженням. В сезоні-2015 першості Тернопільської області команда посіла 6 місце. Бережанська влада вирішила змінити тренера, поставивши замість Василя Буняка коуча Петра Червіна. От тільки ніхто не подумав про фінансову сторону питання. Буняка підтримував спонсор клубу із США Юрій Бойків, який після зміни наставника відмовився давати гроші у звичних обсягах. В минулому році ФК "Бережани" отримував 200 тис. гривень від спонсора із США і ще 100 тис. від місцевої влади. Наразі ж у команди є лише гарантія від місцевої та районної влади - кожна виділить по 75 тис. гривень. Спонсор Юрій Бойків із США зменшить підтримку до 10 тис. гривень.
Але не дивлячись на всі проблеми, футбол у місті живий. Так само, як і затишний стадіон.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Футбол