Провінційні стадіони України: Джерело футболу на Опіллі

У рамках проекту по висвітленню маловідомих стадіонів у містечках і селах України Depo.Сектор познайомить вас із цікавим стадіоном в Рогатині, Івано-Франківської області

У рамках проекту висвітлення провінційних стадіонів України я заїхав у місто знаменитої Роксолани, місто, яке стоїть у центрі автомобільних шляхів Прикарпаття - Рогатин.

Рогатин - містечко на Івано-Франківщині, яке має дуже хороше географічне положення. Від Рогатина майже однакова відстань до Львова, Івано-Франківська, Тернополя і Стрия, приблизно по 65 кілометрів. А ще Рогатин має славетну історію і, насамперед, це невеличке містечко на Опіллі асоціюють із знаменитою уродженкою цього краю Настею (Олександрою) Лісовською, яку всі знають, як Роксолана.

Хоча достеменних документів немає, що Роксолана саме із Рогатина, але її тут пам'ятають і поважають. На центральній площі міста є великий пам'ятник знаменитій українці. Також їй виділена кімната у місцевому музеї. Загалом, Рогатин цікавий ще і як туристичний центр. Місто засноване у 1184 році, але справжній розквіт, як це завжди бувало у старовину, відбувся із отриманням Магдебурзького права у 1415 році. У минулому році у Рогатині на державному рівні відбулось святкування 600-річчя отримання Магдебурзького права. Також у містечку залишились пам'ятки архітектури із 15-16 століття, саме тих часів Роксолани. Зокрема церква Святого Духу, яка входить у світову спадщину ЮНЕСКО. У цій церкві зберігся один із трьох найстаріших іконостасів України, що датується 1650 роком. Так що у місті є на що подивитись.

Але якщо історія у Рогатина цікава і славна, то футбольна історія міста не така багата.

"Стадіон на цьому місці, де він є зараз побудували ще за Австро-Угорщини", - розповідає головний тренер ФК "Рогатин" Олег Лялька. – У нас тут дуже хороша дренажна система. У 70-их роках стадіон зазнав реконструкції. Кругом поля збудували мур, який залишається до сьогодні. Тоді стадіон відносився до Фізкультурно-спортивного товариства "Колос".

Втім, рогатинський футбол ніколи не міг похвалитись результатами. Ще у 60-70 роках тут була команда "Автомобіліст", але навіть на рівні обласних змагань клуб не здобував якихось перемог. Далі у місті відбувся спад і понад 10 років, а то й більше, футбольної команди взагалі не було. Після цього з'явилась команда ФК "Рогатин", але вона перемогами не славилась, та й виступала не на високому рівні. Підйом у футболі Рогатина стався у середині 90-их. Тоді з'явилась команда "Опілля", яка першою із місцевих команд змогла посісти призове місце у чемпіонаті області. Клуб здобув срібні нагороди обласних змагань. Наступного року команда із Рогатина вперше заявилася у чемпіонат України серед аматорів.



Але основну славу рогатинського футболу пов'язують із командою "Техно-Центр". Із успіхами цієї команди розпочалась і серйозна реконструкція стадіону. Після заснування команди у 1998 році вона стрімко увірвалась у еліту футболу Івано-Франківщини. Вже через рік, восени 1999 року (тоді чемпіонат переходив із системи осінь-весна, на весна-осінь) рогатинський клуб вперше в історії міста став чемпіоном області. Паралельно команда здобула срібні нагороди Чемпіонату України серед аматорів. У фінальному етапі "Техно-Центр" посів першу сходинку у підгрупі, а у фінальному поєдинку поступився господарям – команді "Дністер" із Овідіополя 4:3. Такі результати дали серйозний поштовх керівникам клубу. Команда почала готуватись до старту серед професіоналів. Того ж 1999 року на стадіоні відбулась реконструкція. Встановили 2500 нових пластикових крісел, привезли голландську траву із Києва.

"Тоді бюджет клубу був 600 тисяч гривень", - згадує Олег Лялька, який вже на той час працював у команді.

12 серпня 2000 року команда у Львові дебютувала серед професіоналів у грі проти місцевого "Динамо" (0:1). А вже через 8 днів на заповненому вщент місцевому стадіоні "Техно-Центр " зіграв свій перший домашній матч і здобув першу перемогу 3:2 над "Газовиком" із Комарного. Того сезону команда посіла високе 6-те місце. Тим часом була створена і друга команда "Техно-Центр-2", яка виступала у чемпіонаті області і у 2000 році здобула срібні медалі Кубка області.

Загалом "Техно-Центр" зіграв у другій лізі 5 сезонів. Найкращим показником стало 4-те місце у 2003-2004 роках. За часи серед професіоналів рогатиняни виступали і в Кубку України, де в різні роки грали із харківським "Арсеналом", луцькою "Волинню", львівськими "Карпатами". Погана звістка прийшла у 2005 році. Перед черговим сезоном було оголошено, що команда залишає другу лігу. При чому фінансова скрута змусила клуб взагалі зникнути із футбольної карти. Після цього футбол у Рогатині знову пропав, але ненадовго.

У 2007 році місцеві вихованці вирішили створити свою команду ФК "Рогатин", щоб виступати у чемпіонаті району. Так колектив виступав з року в рік, маючи у своєму активі перемогу у чемпіонаті і кубок району. Справи пішли на краще у 2016 році. Міський голова Сергій Насалик зацікавився футболом і виділив кошти на клуб. І 4 квітня 2016 року на заповненому місцевому стадіоні (прийшло близько 3000 людей) ФК "Рогатин" зіграв свій перший матч у чемпіонаті області після довгої перерви. Кажуть під час дебютного матчу у чемпіонаті області припарковані автомобілі були в півторакілометровій зоні від стадіону. Зараз ФК "Рогатин" йде на першому місці у групі Північ другої ліги чемпіонату Івано-Франківщини. Можливо це початок шляху успішної команди.

VIP-ложа стадіону

Про "Техно-Центр" не забувають досі

Ряд крісел із другого боку стадоіну, для тих, хто любить сидіти на самоті

VIP-ложа зблизька

Сучасний склад ФК "Рогатин"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Футбол