"Громадянська війна" та "відділення" Закарпаття: Ватні обмовки голови облради Рівіса

На посаді голови облради Михайло Рівіс запам'ятається не стільки справами, скільки "хорошими висловами"

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
"Громадянська війна" та "відділення" Зак…

Якщо говорити про голову Закарпатської облради Михайла Рівіса, то фраза "він хороша людина" підійде чи не найбільше. Однак, на посаді голови облради він запам'ятається не стільки справами, скільки "хорошими висловами". За рік, що минає, їх було кілька, і всі припали на осінь. Depo.Закарпаття згадав.

Наприкінці серпня АТОвці і волонтери прийшли до Рівіса з‘ясувати, чому він ігнорує їхні законні права та інтереси. Зокрема, їх не задовольнила відповідь на лист-звернення про покращення соціально-побутових умов потреб закарпатських бійців. За словами АТОвців, те, що вони отримали, нагадувало формальну відписку про співпрацю обласної ради з бійцями АТО та звіт про існуючу програму "Турбота". Жодних пропозицій від обласної влади щодо покращення соціально-побутових умов потреб закарпатських бійців у відповіді не було.

Рівіса довго чекали в приймальні і "ходоки" вже припускали, що урядник може не прийти. Але на цей випадок у них був план дій. "Якщо не прийде, може більше на роботу не виходити взагалі, ініціюємо його переобрання по апробованій схемі на Хустщині, де внаслідок владного перевороту через псевдосесію змінили голову і заступника райради", - розповів секретар Спілки ветеранів АТО Закарпаття Віталій Грегор.

Хустський "сценарій" переобрання голови активісти обрали не випадково. У липні там дійсно стався владний переворот: на сесії Хустської райради, скликаної групою депутатів всупереч процедурі та законодавству України, депутати достроково позбавили повноважень голову райради Олександра Пацкана (брата народного депутата України Валерія Пацкана) та його заступника Івана Рогача. Організатором перевороту називали нардепа Валерія Лунченка, а Михайло Рівіс – його давній друг, людина так званого Хустського клану, до якого входять, окрім інших, і екс-гендиректор "Хліб Інвестбуду" і Державної продовольчо-зернової корпорації Роберт Бровді.

Та повернемось до подій в кабінеті голови облради. Зустріч АТОвців з Рівісом таки відбулася. Очільник пообіцяв особисто взятися за питання, зазначені в листі, і винести їх на розгляд депутатів облради. І все б закінчилося добре, якби під час розмови не трапилась та сама обмовка. Емоційно пояснюючи активістам, чому не всі їхні прохання можна задовольнити, Рівіс назвав російську агресію на Сході країни громадянською війною. Більше того, підкреслив, що він це "говорить всюди", хай навіть "багатьом не подобається". А на репліку одного з учасників зустрічі, що у нас – повномасштабна війна з Росією, чиновник просто відмахнувся. Це зачепило і обурило АТОвців - і не тільки - неабияк. Пізніше речниця облради Вікторія Сенгетовська, коментуючи Depo.Закарпаття ситуацію, передала коментар "шефа".

"Це була обмовка. Я одразу після цього виправився", — сказав Рівіс.

Уважно переглянувши відео, про обмовку можна посперечатися, хоча серед представників влади є ті, хто повністю підтримав Рівіса і не розумів, чому він виправдовувався. Так, у розмові "не на диктофон" один із них переконував, що Рівіс сказав те, про що всі знають і розуміють, але сказати не те, що бояться, а не хочуть, бо все рівно "не проб'є".

"Ось дружина Тігіпка також сказала, що у нас громадянська війна, а потім виправдовувалася. Всі "наверху" так вважають, просто не називають речі своїми іменами. Чому ветеранів війни називають "ветеранами АТО", а не російсько-української війни? Бо ніхто не визнав, що це саме така війна. Чому добровольців воювати так мало? Бо треба йти вбивати брата чи батька", - аргументував урядник свою позицію питаннями-відповідями. Правда, розмову закінчив фразою: "А обмовитися може будь-хто. Керівники – також люди".

У тому, що обмовитися може будь-хто, сумнівів нема. Але якщо обмовляється "великий чоловік", ще й не один раз, ще й на серйозні теми, виникає резонне питання: це навмисний крок, брак політичного досвіду чи невинна омана?

А серйозні обмовки у голови облради вже були. Так, у жовтні минулого року Рівіс, висловивши незадоволення розподілом коштів на розвиток дорожньої інфраструктури між регіонами, сказав буквально наступне: "Я розумію це так: якщо уряд хоче бачити Закарпаття у складі України, то вони повинні не забувати, що наш край існує…".

Всі зрозуміли фразу однозначно, але, як з'ясувалося пізніше, голова облради знову мав на увазі не те, що почули інші. За словами Рівіса, він абсолютно не виступав за відділення від України, а мав на увазі те, що в області, яка позиціонує себе, як туристична, закрився аеропорт, а з доріг більш-менш нормальної залишається тільки траса Київ - Чоп. Всі інші в такому стані, що ними їздити неможливо. Людям простіше дістатися до європейських столиць дорогою, яка примикає до Закарпаття, ніж пересуватися по області. "Виходить, що регіон економічно і транспортно відрізається від України", - сказав Рівіс.

Про те, що про сепаратизм в його словах не йшлося, голова облради говорив і на черговій сесії. "Мені дуже неприємно, що з інтерв'ю була вирвана фраза, яка очорнила не лише мене, але й усіх наших депутатів. Наголошую, тут, у сесійній залі, нема жодного сепаратиста. Люди, обрані народом, хочуть лише процвітання і миру нашому краю. Я бачу розвиток Закарпаття лише у межах України. Я публічно заявляю про це. Я бажаю лише миру, тому не хочу своєму краю того, що трапилося на Сході України. Але я бажаю своєму краю і процвітання", - емоційно наголосив Рівіс.

Після того, як у ЗМІ пішла хвиля повідомлень із закидами щодо закарпатського сепаратизму, першим на захист Рівіса виступив Геннадій Москаль. Коментуючи слова голови, він заявив, що на Закарпатті немає сепаратизму чи антиукраїнських настроїв. "Нестабільний фінансовий стан в області провокує постійний відтік кваліфікованих кадрів за кордон, деякі медичні та освітянські заклади в прикордонних районах знаходяться на межі закриття через брак спеціалістів. Тому слова голови облради мають не політичне, а економічне підґрунтя. Це спроба звернути увагу на реальний фінансовий стан області, який дійсно бажає бути набагато кращим", - зазначив Москаль. А загалом, Москаля на сесіях завжди більше, аніж Рівіса.

У тому ж вересні депутати Закарпатської облради, ухваливши звернення до президента щодо Закону "Про освіту", дали старт словесним розбіркам місцевих політиків.

Номінально "кашу" заварив Рівіс, який із затримкою в понад тиждень після ухвалення нового Закону про освіту взявся скликати своїх депутатів на позачергову сесію 14 вересня. мета зборів - те саме звернення до президента з вимогою не ображати національні меншини загалом, і закарпатських угорців зокрема. Але згодом "передумав" і відклав розгляд питання ще на тиждень.

Цього разу все вдалося: звернення до Порошенка таки було прийнято. Здавалось би, залишається тільки чекати на реакцію президента – якщо вона, звісно ж, буде, але і тут закарпатські чиновники не втихомирилися. СамРівіс продовжив "гнути свою лінію" і наголошувати, що президент не проігнорує закарпатських депутатів. Щоправда, робив це обережно і вже не так наполегливо. Мовляв, ніхто Порошенка не просить ветувати Закон, тільки подивитися на нього уважно. "Закарпатська обласна рада не просила ветувати Закон "Про освіту". Просили відправити його до підписання на експертизу Венеціанської комісії щодо відповідності на європейські стандарти і цінності. І якщо таки будуть знайдені порушення, то внести правки у Закон. На Закарпатті проживає близько 100 національностей, тому спокій у регіоні дуже легко порушити такими "мовними" питаннями, питаннями освіти", - заявив голова Закарпатської облради.

Тут Рівіс відверто схитрував, адже у зверненні чітко зазначено: "Просимо Вас, вельмишановний Петре Олексійовичу, застосувати надані Вам законодавством України повноваження – внести правки або накласти вето на проект Закону України "Про освіту", який, поряд з тим, що спричинить порушення конституційних прав і свобод громадян України, несе загрозу авторитету нашої держави на міжнародній арені". Тобто облрада таки просила накласти вето. Але варто було проголосувати за документ, як Рівіс про цю вимогу різко "забув", в пам'яті лишилася тільки Венеціанська комісія. Цікаво, що висновки її щодо закону про освіту так і залишилися без коментарів очільника облради.

Бажання погратися у мовний сепаратизм вивело Рівіса на звання "головний популіст дня". Це був той випадок, коли голову обладміністрації потрібно відправляти у відставку, а обласну раду разом із її головою розпускати. На жаль, за Конституцією можна зробити тільки перше.

Але "радував" Рівіс своїх виборців і навесні, оприлюднивши декларацію про доходи. Згідно даних, у 2016 році Михайло Рівіс отримав 264 880 гривень заробітної плати та 81 633 гривні від надання в оренду майна. На рахунку ПАТ "Укрсиббанк" він тримає 102 201 гривню.

Голова облради має дві земельні ділянки: площею 2825 метрів квадратних і вартістю 483 527 гривень, 1000 метрів квадратних і з невказаною вартістю та нежитлову будівлю площею 1908 метрів квадратних і вартістю 207 054 гривні.

Його дружина володіє шістьма родинними земельними ділянками - п'ятьма в Хусті та одною в Оноківцях біля Ужгорода.

Також їй належить нежитлова будівля в Хусті площею 409 метрів квадратних і вартістю 3 752 гривні, будинок у Хусті площею 246 метрів квадратних і вартістю 25 375 гривень, нежитлове приміщення площею 72 метри квадратні і з не зазначеною вартістю, будівля магазину з квартирами на мансардному поверсі площею 755,3 метрів квадратних і вартістю 208 538 гривень.

Пересувається жінка на двох автомобілях: "Хонді" CRV 2007 року випуску вартістю 75 000 гривень і "Субару Трібека" 2008 року випуску вартістю 125 000 гривень. А Рівіс - на старенькому "ВАЗ 2103" 1974 року випуску з невідомою вартістю.

І наостанок: важко передбачити, якими ще обмовками "порадує" голова Закарпатської облради. Та, щоб припущення мали простір для фантазій, нагадаємо про ТОП-14 цитат Михайла Рівіса. Є, де розійтись.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme