Які проекти на Донеччині залишилися без грошей через непідйомні "дупи"

Керівництво Донецької області прийняло рішення не фінансувати у поточному році реалізацію кількох інвестиційних проектів

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Які проекти на Донеччині залишилися без…

Про те, що грошей не буде, голова Донецької обласної ВЦА говорив ще наприкінці жовтня. До того ж доволі різко. Він сказав, що анулював проекти низці міст, через відсутність своєчасної проектно-кошторисної документації.

У загальній сумі скоротили проекти на 100 млн грн. У числі міст: Краматорськ, Покровск, Вугледар.

"Деякі міські голови думали, що з ними будуть возитися. Їм було поставлено завдання підготувати проектно-кошторисну документацію, але вони це не зробили. Ці проекти на 100 млн грн анулювали сьогодні і фінансуватися вони не будуть", - сказав Жебрівський.

"У вас було півтора року. Мене це вже дістало до неможливості. Бігати за вами і просити: підніміть дупу, сходіть до проектантів, я не збираюся", - звернувся Жебрівський до мерів міст.

Зокрема, у Краматорську анульовано виділення коштів на капітальний ремонт станції юних техніків, реконструкцію нежитлового приміщення для розміщення дитячого дошкільного закладу, будівництво спортивно-оздоровчого центру, пляжу і майданчиків для пляжного волейболу, капітальний ремонт лікарні №3, будівництво амбулаторії №1 та інші соціальні об'єкти інфраструктури.

У Покровську анульовано фінансування на будівництво амбулаторії, у Нікольському районі - оновлення будівлі і фасадів школи.

Докладний перелік став відомий пізніше.

На початку листопада Жебрівський підписав розпорядження, яким було внесені зміни до переліку об'єктів, які будуть реалізовуватися на території Донецької області за рахунок коштів, що були перерозподілені із бюджетів тимчасово окупованих територій.

Згідно з цим розпорядженням було припинено фінансування майже двох десятків об'єктів в різних містах та районах області.

Більше за всіх втратив Краматорськ. Зокрема, там не буде проводитися реконструкція та переобладнання Станції юних техніків на загальну суму 4,8 мільйони гривень. Також припинено фінансування будівництва спортивного комплексу, який складається з футбольного поля, майданчика для пляжного волейболу вартістю майже 19 мільйонів гривень.

Також місто втратило 3,4 мільйона гривень на початок будівництва сучасного Центру надання адміністративних послуг. Але найбільші втрати отримала міська медицина – перелік об'єктів, які не будуть фінансуватися у цій галузі, дуже великий. Зокрема вирішено відмовитися від фінансування реконструкції будівлі міської лікарні №3 на 8,4 мільйона гривень. Крім того, з переліку проектів викреслили будівництва та реконструкції низки амбулаторій на загальну суму майже 16 мільйонів гривень. Таким чином, в цілому місто втратило понад 60 мільйонів гривень бюджетних коштів з обіцяних 600 мільйонів.

З огляду на те, що за три роки війни на Донбасі, і на Донеччині зокрема, ситуація з будівництвом і відновленням, м'яко кажучи, не дуже покращилася, для міст області така ситуація просто плачевна.

Мер Краматорська Андрій Панков чи не єдиний, хто публічно відреагував на факт анулювання фінансування низки будівельних проектів з боку обласного бюджету.

Він зазначив, що напередодні був повністю впевнений в тому, що з проектно-кошторисною документацією на будівництво оздоровчого центру, амбулаторії та капремонт лікарні все гаразд.

"Перед поїздкою до Києва я спілкувався з вами з цього питання і почув запевнення, що все в порядку. Вже після колегії з'ясувалося, що ви брешете і перекручуєте інформацію. Навіщо? Чому в пріоритеті будівництво дитячих майданчиків, в той час як у міста забирають кошти з великих інфраструктурних проектів", - сказав Панков звертаючись до начальника міського управління капітального будівництва Саїда Османова .

Османов запевнив, що дана ситуація склалася в зв'язку з довгим узгодженням "у газовиків і ДТЕК".

"Ви розповідаєте про те, що вирішилося за 2 дні. Я оголошую вам догану. Крім того, буде проведена перевірка діяльності та документообігу управління, і відповідності вас займаної посад", - резюмував Панков.

Але повернути "все взад" вже неможливо.

Втім, Краматорськ - не єдине місто, яке позбавилось частини своїх проектів. З урахуванням того, що у інших міст плани не були такими масштабними, їх втрати менш помітні. Зокрема з переліку було виключено капітальний ремонт водогону у Бахмуті, загальною вартістю 3 мільйона гривень, реконструкція систем життєзабезпечення у Вуглегірську на 16,7 мільйонів гривень, реконструкція управління соцзахисту у Дружківці за 4,8 мільйонів гривень, будівництво амбулаторії у Покровську за 8,3 мільйони гривень.

Зменшено обсяг фінансувань проектів й в об'єднаних громадах, підтримувати яких обіцяли на всіх рівнях. Зокрема, одна з найактивніших громад Іллінівська втратила майже 3 мільйона гривень на ремонт автодоріг.

Крім того, цім розпорядження збільшене фінансування окремих інших проектів. Головним чином – реконструкції опорних шкіл в різних районах та містах області. Більшість цих робіт вже розпочато але вартість проектів постійно зростає.

За словами Жебрівського, головна проблема полягає в тому, що міста зробили неякісні проекти цих об'єктів та не провели експертизи. Через це, фактично, фінансувати нема чого. Втім, це не зовсім правда. По всіх знятих проектів існувала вся необхідна документація. Інформація про це була навіть оприлюднена на сайті адміністрації у розділі, який присвячено втіленню проектів. Більше того, по частині цих об'єктів навіть проводилися тендери, а здійснити це без проектної документації просто неможливо.

Depo.Донбас звернувся до прес-служби обласної адміністрації з проханням докладно прокоментувати ситуацію але відповіді до цього часу не надійшло.

Втім, з інсайдерського спілкування з чиновниками ВЦА, стало відомо, що мова йде не про виключення якихось проектів, а про перерозподіл коштів. Жоден великий проект в області не було збудовано за проектні обсяги фінансування.

По кожному об'єкту під час будівництва здійснювалися або корегування вартості закупівлі, або проводилися додаткові закупівлі. Причин є декілька. Перш за все, ще інфляційні процеси – більшість проектів рахувалися понад рік тому, а за цей час відбулося значне зростання вартості будматеріалів та послуг. Є й проблема низької якості проектів, але визначити винного у цьому дуже важко. Всі ці недоліки знову ж таки призводять до додаткових витрат. Але додаткових коштів не з'являється, тож існує один вихід з ситуації – не надавати фінансування об'єктам, які навіть не почали будувати. Це дозволить хоча б завершити будівництво вже розпочатих.

Таке ручне планування має й величезний недолік – міста втрачають на це час та гроші. Наприклад, на проект міського Центру надання адміністративних послуг Краматорськ вже витратив понад мільйон гривень. Якщо його не будуть фінансувати наступного року, то місто може зіштовхнутися з необхідності корегувати проект. А це знов додаткові видатки.

Взагалі, такі ось не дуже потрібні проекти масово лежать в усіх містах області і витрачено на них десятки мільйонів гривень. Втім отримали міста від них лише стопи папірців. І дуже важко уявити, що для цих десятків мільйонів гривень не можна було знайти кращого застосування.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme