Чи врятують китайці український футбол

Цього тижня блискавкою розлетілася новина про те, що інвестором першолігової команди "Суми" стали китайці

Depo.
27 січня 2017 08:00
ФОТО: depo.ua

Як повідомляв раніше Depo.Сектор, офіційне підписання угоди відбулося напередодні. Після двох місяців переговорів домовились, що наступні півроку представники інвестиційної компанії Smart Mentor - Ліо Байрам, Ілкай Мусобай та Ільгар Набієв будуть розпоряджатися клубом. Досі він належав ПАТ "Сумське науково-виробниче об'єднання", а неофіційно власником називають російського бізнесмена Костянтина Григоришина. Щоправда, завод залишається співінвестором, буде допомагати з проживанням, харчуванням, транспортом і футбольними полями.

Крім того, за словами генерального директора СНВО Олексія Цимбала, переговори тривають щодо переходу у власність китайських інвесторів стадіону "Ювілейного".

У команди - новий тренер. Українець, який досі працював лише за кордоном, Володимир Лютий. Вже запланований двотижневий тренувальний збір в Туреччині, куди команда повинна відправитися на початку лютого. Все виглядає більш ніж оптимістично...

Які ризики? Попри гучну вивіску "китайський інвестор", досі не зрозуміло, яку саме ж суму вони віддадуть на благо українського футболу. Керувати клубом будуть люди, які "не варилися" в цьому українському казані і про реалії знайти лише з розповідей. Постійні підозри на договірняки, гра на контору, стимулювання суддів, заохочення суперників - це дуже швидко може розбити рожеві мрії. Окрім того, як показує практика, "совкові" олігархи дуже неохоче віддають свої іграшки. Є реальний ризик, що співфінансування може вилитися в постійне вставляння палок в колеса. Та й сам інвестор з Азії ще не запорука успіху. Варто лише згадати останні приклади, як от "Малага", яка не хапає зірок з катарським шейхом Абдуллою Аль-Тані. Купівлю клубу він використав, аби купити порт в однойменному місті. Сінгапурець Пітер Лім і взагалі зробив з "Валенсії" команду, яка бореться за виживання.

Які перспективи? В ідеалі вони мали б запустити в Сумах самоокупний проект, адже там, на думку команди інвесторів, є вся необхідна інфраструктура - школа, стадіон, клуб, поля. Те, що прийшли люди не з типовим "совковим" мисленням може стати ковтком свіжого повітря, прикладом, як будувати здоровий футбольний клуб. Навряд, чи ці люди будуть думати, як би якнайшвидше розтягнути гроші, а далі хоч потоп... У випадку успішної реалізації цього проекту місцем перезавантаження українського футболу можна було б вважати Суми.

Більше новин спорту читайте на Depo Сектор