Як футбольні клуби "вбивають та воскрешають", щоб спекатися боргів (СХЕМА)

Ми стаємо свідками, як в українському футболі відкривають скриню Пандори

Як футбольні клуби "вбивають та воскреша…

Власникам клубів-боржників дозволяють вбивати клуби, створюючи нові, і в обхід Регламенту повертати професійний статус. Так було у лихі 90-і, але у бізнесі. Тоді підприємства, щоб не віддавати борги, швиденько банкрутували. Сьогодні в українському футболі народжується схема банкрутства клубів і їх "очищення" від боргів.

Вже є кілька прецедентів. Запорізький "Металург", який взимку припинив існування в УПЛ, відродили власники запорізького "Россо Неро". Команда провела перший матч в аматорському чемпіонаті України проти "Колоса" - 0:0. Хоч клуб і не має відношення до колишніх власників, а звідси і до їхніх боргів, за даними з Атестаційного комітету, до клубу можуть бути певні питання стосовно документів.

 ФК "Луцьк" на Волині вже грає в Кубку. Це не просто клуб. Влітку своє існування через борги припинить "Волинь". На команді висить більше $2 млн, з клубу зняли 12 очок в чемпіонаті і там вирішили, що набагато простіше "померти і відродитися". Ніби нічого поганого немає, але це лише на перший погляд. 

Звичайний "разводняк"

Тепер уявіть, клуби винні гроші футболістам. І тут бац, вони банкрутують. Створюються нові. Хто віддаватиме борги? Ніхто, звичайно ж. 

Процедура атестації порушена

Керівники новостворених клубів немов в унісон заявляють, що вже влітку гратимуть у Другій лізі. Тобто, вони впевнені, що отримають професійний статус. 

Ігор Палиця, який продовжить вкладати гроші в ФК "Луцьк", заявляє, що команда пройде шлях від аматорського футболу до професіоналів. Один з членів Виконкому ФФУ Ігор Гатауллін вже повідомив, що клуб з Луцька заявиться у Другу лігу з наступного сезону. 

"Команди, які брали участь в аматорських змаганнях України, можуть подати документи, щоб грати в другій лізі. Ми хочемо пройти всі етапи по закону. Отримуємо професійний статус. Граємо в другій лізі, завдання - зайняти таке місце, яке дозволить грати в першій лізі. Через рік - завдання інвесторів виграти першу лігу. Якщо Бог допоможе реалізувати ідею, то через два роки ми повернемося в прем'єр-лігу", -каже головний тренер і одночасно президент "Волині" Віталій Кварцяний

Така сама позиція і у нового запорізького "Металурга". Гендиректор Сергій Снопов не приховує намірів і каже, що влітку клуб буде у Другій лізі. Хоча, звичайно, клуб "Россо Неро" тривалий час грав у аматорах і змінив назву на "Металург", тому нібито і Регламент не порушують і до "луцької афери" відношення не мають.

От тільки процедура атестації вже завершена. Процедура почалась 11 листопада. Дата її завершення - 31 березня, коли клуби подають усі фінансові звіти в рамках фінансового критерію процедури атестації. Таким чином, двері зачинилися 31.03.2016.

Ось витяг з Регламенту із Атестації футбольних клубів: 

10.4. Терміни проходження ключових етапів визначаються Комітетом
ФФУ з атестації футбольних клубів. Про такі терміни своєчасно
інформуються всі зацікавлені сторони, в першу чергу – клуби.

Входження цих клубів буде її порушенням. І тут також будуть доречними слова творця процедури ліцензування в Україні Сергія Стороженка: "Суть ничто - процедура все!".

Звичайно, рішення буде виносити Виконком ФФУ, який, до речі, вже створив прецедент. Рівненський "Верес", який грає дебютний сезон в Другій лізі, не пройшов горнило аматорського футболу. А за Регламентом ПФЛ такого бути не може:

Стаття 18. Допуск аматорської команди до участі у змаганнях команд другої ліги

1. До участі у чемпіонаті України серед команд клубів другої ліги сезону
2016/17 допускаються команди лише за таких умов:
42
1.1. Команда не менше одного спортивного сезону брала участь у
змаганнях з футболу під егідою територіальної (обласної, АР Крим,
мм. Києва або Севастополя) федерації футболу.
1.2. Команда не менше одного спортивного сезону брала участь у
чемпіонаті України з футболу серед аматорських команд.
1.3. Команда бере участь у чемпіонаті України серед аматорських команд
того ж року, коли претендент планує початок виступу у змаганнях
другої ліги.
1.4. Клуб отримав відповідний атестат.

Тоді Виконком ФФУ прийняв рішення допустити "Верес". Взагалі прецеденти були і раніше, з "Оболонюю", "Арсеналом"... Але зараз вже простежується чітка схема, коли недобросовісні власники будуть йти від сплати боргів. 

Яка позиція ПФЛ 

Президент ПФЛ і член Виконкому ФФУ Сергій Макаров зазначає, що тут є дві сторони медалі.

"Звичайно, клуб повинен відіграти в аматорському чемпіонаті за Регламентом. Але, наприклад, у випадку з ФК "Луцьк", який буде замість "Волині", слід дивитися на те, що там більше немає професійних команд", - каже Макаров.

- Тобто ви, як член Виконкому, будете голосувати за включення ФК "Луцьк", "Металурга" в Другу лігу?

- Потрібно більше інформації. Про те, хто власник, яка там ситуація. Зараз її недостатньо.

Яка позиція ФФУ

Член Виконкому і віце-президент ФФУ Ігор Кочетов наразі не знає, що клуби будуть йти в професіонали з порушення Регламенту.

- Скажіть, процедура атестації завершена, але в ФК "Луцьк" та "Металурзі" кажуть, що влітку вони будуть у Другій лізі. Як це розуміти?

- Наскільки я знаю, вони спочатку збираються виступати в аматорському чемпіонаті...

- Так, але ж там потрібно не одну весну відіграти, за Регламентом ПФЛ як мінімум 2 роки...

- Ви дуже правильно звертаєте на це увагу. Має виконуватися Регламент. Спочатку участь в аматорському чемпіонаті. Мені наразі невідомо, що клуби, які ви назвали, хочуть зробити інакше.

- Ні, я кажу, що вони хочуть заявитися влітку, а не грати в аматорському чемпіонаті стільки, скільки належить за Регламентом. ФФУ вже створила прецедент - рівненський "Верес"...

- Це був експеримент, створення народної команди.

- Тобто зараз Виконком ФФУ буде реагувати на порушення Регламенту?

- Так, ми відразу будемо розбиратися.

Чим це загрожує українському футболу

Вже сьогодні атестат на наступний сезон не отримають відразу кілька клубів ПЛ: "Говерла", "Металіст", "Волинь" та померлий і відроджений "Металург". Невідома доля атестату "Дніпра", де теж купа боргів.

Якщо з "Волинню" вже все відомо, то доля "Говерли" і "Металіста" - загадка. В цих клубах ще мають шанс сплатити борги або хоча б почати сплачувати. В "Металіста" їх $25 млн. Якщо сплатять $2 млн і домовляться з футболістами про реструктуризацію - клубу можуть знову дати шанс. Схожа ситуація і з "Говерлою". Замість них з Першої ліги зайдуть "Зірка" та, швидше за все, "Черкаський Дніпро" або "Оболонь-Бровар". Але цікава подальша доля цих клубів. 

Цілком можливо, що "Металіст" і "Говерла" розпочнуть процедуру банкрутства, щоб не повертати футболістам борги. І так само зможуть відродитися під новою назвою з новою юридичною особою. Футболісти грошей своїх не побачать, а ділки, які раніше всіх дурили, швиденько за допомогою Виконкому ФФУ зможуть повернутися у професіонали, щоправда, в Другу лігу. 

Для українського футболу - це велика небезпека, особливо, для Прем'єр-ліги. Бо відкривши цю скриню Пандори, кожен власник клубу може спокійно перестати платити, і накопичувати борги, а потім влаштувати банкрутство. Хто ж буде наступним? "Дніпро"? Чому б ні. Коломойський же теж далеко не дурень. Іншим можна, чому ж мені ні? Тому треба думати вже зараз і не робити помилок. Але, схоже за все, в керівництві зайняті чимось іншим. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme