UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Крізь сталінське сито: Як дев'ятнадцятирічну запоріжанку "фільтрували"

У фільтраційній справі уродженки Запоріжжя Марії Соіної, що потрапила на роботу до Німеччини по закінченню сьомого класу, містяться кілька цікавих документів

Крізь сталінське сито: Як дев'ятнад…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Одна з цих справ заведена на запоріжанку Марію Соіну, яка потрапила на німецькі роботи після закінчення сьомого класу.

Долю Марії НКВДісти вирішували без неї. Принаймні, протоколу допиту у справі немає. Зате є чимало інших документів, зокрема тих, які видала дівчині окупаційна німецька влада. Кілька з них доволі цікаві.

Отже Соіна народилася 27 квітня 1926 року у Запоріжжі, мешкала на вулиці Садовій. У 1942 році, коли Запоріжжя було вже окуповане німецькими військами, закінчила сьомий клас і до травня 1943 року працювала на базі №1 "Продхарч", де перебирала овочі. До Німеччини її вивезли 11 травня 1943 року. Там запоріжанка працювала на польових робах у селах неподалік міста Шверін - адміністративного центру федеральної землі Мекленбург-Передня Померанія. 3 травня 1945 року територія була звільнена американськими військами, і Марію через Польщу відправили до СРСР. Після чого відносно неї і було відкрито фільтраційну справу.

Цікава інформація міститься в анкеті дівчини. Принаймні, цікава вона для тих, хто вважає міське населення Запоріжжя часів радянщини російськомовним. В анкеті Марії чорним по білому написано: "українка, рідна мова українська, інших не знає".

Серед документів справи є також трудова книжка "для прибулих з інших земель", яку видали Марії у Німеччині та персональна посвідка, що дівчина отримала у 1942 році від представників німецької адміністрації Запоріжжя. Ця посвідка заслуговує особливої уваги, на ній міститься печатка з тризубом і написом лише українською мовою – "Українська служба безпеки, м. Запоріжжя". Подібні печатки зустрічаються на документах, що під час окупації - у 1941-1942 роках - проходили через Запорізьку міську управу.

Варто зауважити, що до українського націоналістичного руху, зокрема до членів ОУН(р) ("Організація українських націоналістів революційна"), які восени 1941 року почали створювати осередки у Запоріжжі та області, ці печатки жодного відношення не мають. Скоріше за все таким чином німецька окупаційна влада намагалася "загравати" з українським населенням обласного центру.

Щодо Соіної, то її перевірка тривала недовго - близько місяця. Особливих питань до дев'ятнадцятирічної репатріантки у радянських органів державної безпеки не було, і 10 червня 1945 року Марія вже була вдома - у Запоріжжі.

Нагадаємо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійовані громадянина СРСР.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme