Великі гроші та старі помилки: Як відеоповтори змінили футбол

Вчора завершився останній футбольний день Чемпіонату світу, який визначив нового чемпіона

Журналіст Depo.Сектор
Великі гроші та старі помилки: Як відеоп…

Мундіаль, що минув приніс чимало сенсацій протягом усього шляху футбольних збірних, включаючи груповий етап та матчі плей-офф.

Варто відзначити, що сенсаційних подій могло бути набагато більше, адже на мундіалі офіційно дебютувала система VAR, яка повинна була збалансувати роботу рефері та зменшити їх вплив на футбольні поєдинки. Заради справедливості варто визнати, що відеоповтори мають ряд негативних та позитивних тенденцій, які були наглядно продемонстровані на Росії.

На російському мундіалі загалом було 440 випадків за участю VAR, 19 разів арбітр переглядав епізод особисто, з яких 16 разів рішення він змінював завдяки новій системі. Ці цифри свідчать, що футбол стає "чистішим", а шансів зіпсувати матч в головного арбітра та в "людей на лінії" стає менше.

Вартість VAR: установка - 200 тисяч доларів, плюс 100 тисяч доларів на рік на обслуговування. І дуже влучно описав систему відеоповторів Біксант Лізаразю: "VAR схожий на секс без задоволення - судді просто не звітують перед уболівальниками, а ті не беруть участі в шоу, хоча заплатили за це величезні гроші".

Плюси системи VAR. Зникли голи з офсайду, руками і з порушенням правил, а цим дуже "грішили" арбітри "на лінії", які свідомо чи не дуже, але таки часто помилялися в прийнятті рішень. Вже зараз така проблема практично відпала, адже люди за екраном повідомляють головного арбітра про "положення поза грою".

Стало менше симуляцій. Так, симуляції неможливо повністю викорінити з футбольного життя, адже арбітр та його асистенти не визначать по відео ступінь пошкодження та болі гравця під час матчу. Це підтверджується яскравим моментом за участю Неймара, який швидше за все симулював, але суперник не зовсім чисто зіграв проти бразильця.

Натомість практично зникли "невидимі" фоли, коли футболісти падають від тіні і лежать по декілька хвилин на газоні. В тому числі, майже зникли безпідставні падіння у карних майданчиках, коли футболісти сподівалися на помилку рефері.

Мінуси системи VAR. Зі застосуванням відеоповторів не зникла залежність від головного судді поєдинку, адже лише він вирішує, чи потрібно звертатись до VAR в тому чи іншому епізоді. Такий підхід до справи дає привід засумніватися у чесному трактуванні епізоду і незаангажованості "людей в чорному". В ідеалі можна було долучити до процесу відеоповторів капітанів команд, які б мали право вимагати перегляду спірного моменту, маючи при цьому певний ліміт спроб.

Людський фактор. Арбітри та відеоасистенти люди, які навіть після перегляду повтору можуть зробити помилку, адже футбольні правила написані таким чином, що ті чи інші епізоди можна трактувати по-різному.

Наглядний приклад такого епізоду стався в фінальному матчі ЧС, коли рефері Нестор Пітана довго переглядав епізод за участю Івана Перішича, а потім призначив сумнівний 11-метровий в ворота хорватської збірної. Свою позицію висловив і Жозе Моурінью, який відзначив, що цей мундіаль для нього запам'ятається як ЧС імені VAR, а призначене пенальті не витримує жодної критики.

Підбиваючи підсумок, потрібно розуміти, що система відеоповторів необхідна футболу, як повітря, але не в такому вигляді як вона застосовується зараз. Вболівальники нічого не втратили у плані видовищності гри, адже сам епізод розглядається не більше хвилини. Інша справа, що навіть після перегляду спірного моменту, ніхто не може бути впевнений, що його в черговий раз не надурили.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme