"Динамо" проти кращих команд групового етапу ЛЧ. Про що говорять цифри?

Гра київського "Динамо", єдиного представника України в груповому турнірі Ліги Чемпіонів, залишила, як мінімум, неоднозначне враження

Якби не красива перемога над Бешикташем в останньому турі, можна було б цілком обгрунтовано назвати підсумки провальними. А так, кажучи поетичною мовою, слабкий промінчик надії блиснув на заході.

Євро-Рейтинг, який звик мати справу з цифрами, вирішив зробити аналіз виступу киян, не на основі емоцій, а на основі отриманих результатів. При цьому такі показники, як точні передачі, сейви, успішні підкати і кількість виконаних ТТД залишені для розгляду професіоналів в сфері спорту. Проаналізовано прості і зрозумілі всім речі: набрані очки, забиті та пропущені м'ячі, видовищність і відвідуваність. По кожній з номінацій складений ТОП-10 лідерів, а також виділена позиція, на якій розмістилося Динамо.

Кращі за набраними очками

З вибором лідерів в першій номінації все дуже просто: чим більше очок набрав клуб на груповому етапі, тим більш високу позицію він зайняв.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 1

Якщо дві і більше команди набирали однакову кількість очок, більш високе місце займав той клуб, у якого краща різниця забитих і пропущених м'ячів. Саме з цієї причини Барселона стоїть  вище Атлетіко, Боруссія Д випередила Арсенал і Ювентус, Баварія - Реал і ПСЖ. Крім Порту 11 очок набрали ще три клуби: Монако, Наполі і Севілья. Але, в рейтинг вони не включені, тому що мають гіршу різницю забитих і пропущених м'ячів, ніж Порту.

Що стосується Динамо, то з 5 очками воно займає лише 21 місце в цьому рейтингу. І є лідером серед всіх четвертих команд Ліги Чемпіонів. А серед восьми третіх - знаходиться посередині. Динамо набрало більше очок, ніж Легія і Лудогорец, по позитивній різниці забитих і пропущених м'ячів випереджає Боруссії М і Ростова, у яких також п'ять очок. Виходить, що з таким результатом в іншій групі кияни претендували б на місце в Лізі Європи. У досить рівній групі В цього вистачило лише для четвертого місця, на жаль.

Кращі за забитими м'ячами

Вибір номінантів тут також абсолютно зрозумілий - чим більше м'ячів команда забила, тим вище місце в рейтингу вона зайняла. Якщо два клуби забивали рівну кількість м'ячів, вище опинявся той, який більше голів провів з гри, потім - по більшій кількості результативних поєдинків. Якщо і тут паритет - той, у кого краща різниця.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 2

Серед команд, які увійшли в ТОП-10 рівність за кількістю забитих м'ячів зафіксована між Ювентусом і Наполі - по 11. При цьому, у кожного з клубів по два голи проведені з пенальті і по одній нульовій нічиї. Більш високе місце Ювентуса визначається кращою різницею забитих і пропущених м'ячів.

Динамо провело 8 голів (шість з них - в матчі з Бешикташем). Стільки ж на рахунку Байєра. Однак, кияни один з м'ячів забили з одинадцятиметрового, що ставить їх в загальному рейтингу на одну позицію нижче Байєра.

Кращі за різницею м'ячів

Для отримання потрібного результату слід не тільки багато забивати, але і мало пропускати. Тому команди з найкращою різницею забитих і пропущених м'ячів - це ті колективи, у яких оборона і атака збалансовані. Розподіл в рейтингу, за однакової кількості даного показника було таким: чим більше забито при однаковій різниці, тим вище позиція: орієнтація на привабливість поєдинків для глядача була покладена в основу всіх розрахунків.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 3

Як і в попередніх рейтингах, не обійшлося без більш детального вивчення питання - хто кращий. У ситуаціях з Боруссією Д і Арсеналом і Реалом, ПСЖ і Порту все було досить просто: вищі місця зайняли колективи, які забили найбільше м'ячів. А ось Атлетіко і Копенгаген забили і пропустили м'ячів порівну - 7 і 2 відповідно кожен. Жодного гола не було проведено з пенальті. Однак, у мадридців тільки один нерезультативний матч, а у данців - цілих три, що ставить їх на одну позицію нижче в рейтингу.

Динамо знову опинилося на 16 місці. При цьому команд, що мають різницю м'ячів +2, чотири. Крім киян це: Ліон, Манчестер Сіті і Монако. Далеко не найгірша компанія. Два останніх клубу виявилися в рейтингу вище, оскільки провели більшу кількість голів. Ліон задовольнявся п'ятьма забитими м'ячами, що зумовило його 17 місце в рейтингу.

Кращі за результативністю поєдинків

Ще одна номінація, яка пов'язана з атакуючими і оборонними можливостями команд. Зрозуміло, що в даній категорії, поряд з визнаними лідерами, здатними багато забивати, можуть виявитися і клуби, які, переважно пропускають. Однак, Євро-Рейтинг вважав за доцільне включити її в підсумковий рейтинг, оскільки на матчах команд, що входять в першу десятку явно не доводиться сумувати уболівальникам. Відразу зауважимо, що дев'ять з десяти клубів, які увійшли в ТОП-10, продовжать брати участь в турнірах УЄФА навесні наступного року. Це непрямо свідчить про пріоритети атакуючого футболу.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 4

Переможцем виявилася Легія, результативності ігор якої з Реалом (3:3) і Боруссією Д (4:8) могли заздрити і хокеїсти. А вже глядачі там не нудьгували, за визначенням. Тож не дивно, що три з чотирьох клубів з цієї групи зайняли весь п'єдестал пошани (місця з першого по третє). Цікаво, що четвертий клуб, Спортинг, не зміг скласти їм належної конкуренції і вибув з боротьби як в даному рейтингу (сумарно забивши і пропустивши лише 13 м'ячів - 25 результат), так і в своїй групі (четверте місце).

Традиційно, якщо показники у команд були однакові, більш високе місце отримувала та, яка більше забила. Саме тому Барселона стоїть вище Арсеналу, а Лудогорец - Селтіка. З цієї ж причини в ТОП-10 увійшла Баварія, а не Бенфіка, у якої сума забитих і пропущених також становить 20 м'ячів. Мюнхенці забили 14, а португальці тільки 10 м'ячів.

Що стосується Динамо, то маючи тотал 14, вони займають 22 позицію. Єдине, що може бути поставлено киянам в заслугу - це своєрідна "допомогу" Бешикташу в попаданні в даний ТОП. Зрозуміло, турки і так грали результативно, згадаємо хоча б їх 3: 3 з Бенфікою. Однак, не пропусти вони 6 м'ячів від Динамо в останньому турі, на шостій позиції в рейтингу був би хтось інший.

Кращі за видовищністю матчів

Оцінка видовищності поєдинків розраховується рейтинговим агентством Євро-Рейтинг на підставі ряду показників, що дозволяють визначити привабливість матчу для глядачів. В першу чергу до уваги приймаються атакуючі дії команд: кількість ударів по воротах, виконаних точних передач, поданих кутових та ін. Крім цього, враховується бойовий настрій команд (число порушень, попереджень, вилучень), непередбачуваність кінцевого результату, загальне число забитих і пропущених м'ячів, призначені в ході зустрічі пенальті, інтенсивність ведення гри (чисте ігровий час матчу і його питома вага за підсумками поєдинку). Також використовується інформація про відвідуваність зустрічей, заповнюваності стадіонів - як непряме свідчення інтересу глядачів і потенційної привабливості матчу. Отримані результати по кожній зустрічі обробляються, порівнюються з підсумковими даними по інших ігор. На основі моделі, розробленої рейтинговим агентством, розраховується рейтинг видовищності матчу. Чим він вищий, тим привабливіше для вболівальника вважається та чи інша зустріч.

Своєрідною похідною від цього рейтингу є рейтинг видовищності клубів, який дозволяє порівняти між собою команди за підсумками кожного туру. І хоча переможці в матчі, як правило, демонструють більш високий результат в залік рейтингу, далеко не завжди команди, які займають перші місця за підсумками турніру, показують найпривабливішу гру.

За підсумками групового турніру Ліги Чемпіонів саме так і сталося. Найбільше очок набрали Барселона і Атлетіко - по 15, а ось кращий результат в рейтингу видовищності виявився у Реала. Восени склалося враження, що дана команда просто не здатна показувати сумну гру. І хоча відкритий футбол, в деяких випадках коштував іспанцям втрачених очок, глядачам їхні виступи мали подобатися.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 5

Напевно, немає нічого дивного в тому, що всі десять команд, які демонструють найпривабливішу гру, продовжать свої виступи в Лізі Чемпіонів навесні наступного року. Очевидно, що даний турнір протипоказаний для клубів, гра яких залишається прісною і відверто оборонною.

Динамо в рейтингу зайняло 25 позицію серед 32 команд. Нагадаємо, що ще в п'ятому турі кияни входили в п'ятірку самих нудних клубів турніру, взявши участь в парі матчів, які увійшли в ТОП-10 самих недних ігор туру. Поєдинок 6-го туру перевернув все з ніг на голову і дозволив Динамо вирватися з явного "болота". Однак, рейтингова оцінка залишається незадовільною, хоча і відображає реальний стан справ в команді.

Кращі за відвідуваністю матчів

Багато вболівальників стверджують, що для того, щоб оцінити якість виступу клубу, достатньо подивитися на статистику відвідуваності глядачами стадіонів. Євро-Рейтинг зробив такий розрахунок і призводить нижче ТОП-10 клубів, з найчисленнішою глядацькою аудиторією.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 6

У ТОП-10 увійшло три німецьких клуби і по два іспанських і англійських. Власне, нічого особливо дивного тут немає: країни з традиційно високою культурою вболівання і стабільним інтересом до футболу демонструють кращі результати. Додамо до цього ще й місткі і комфортні стадіони, які підвищують привабливість матчів для глядачів. І, звернемо увагу на такий цікавий момент: тільки п'ять команд, які увійшли в ТОП-10 найбільш видовищних, увійшли і в список найбільш відвідуваних.

Динамо, хоча і має в своєму розпорядженні класним стадіоном, не може похвалитися великою кількістю уболівальників. Тим більше, що кількість глядачів зменшувалася від туру до туру, в зв'язку з невисокими результатами киян. Можна лише припустити, як змінився б даний показник, якби після зустрічі з Бешикташем на Олімпійському проводився ще один матч Ліги. Однак, це вже буде альтернативна історія, а не футбольна аналітика.

Кращі за заповнюваністю стадіонів

Явним недоліком показника, наведеного вище, є нерівні умови, в яких перебувають команди. Чим більше стадіон, на якому грає клуб, тим вище ймовірність того, що загальне число вболівальників також буде більше, в порівнянні з іншими колективами. Тому завжди використовується другий показник - відсоток заповнюваності стадіонів. Отримані Євро-Рейтинг результати наведені нижче.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 7

Тільки два з десяти клубів, що демонструють найбільш видовищну гру, потрапили до числа лідерів і по середньої відвідуваності і по відсотку заповнення стадіонів. Це Арсенал і Баварія. Більш того, тільки ці дві команди і Ліон з Селтіком входять в обидва ТОПи, пов'язані з відвідуваністю матчів Ліги Чемпіонів.

Найвищий відсоток заповнюваності стадіонів виявився далеко не у всіх клубів-лідерів. ПСВ, Селтік і Спортинг взагалі покинули європейські турніри. Ростов і Ліон насилу пробилися в Лігу Європи. Виходить, що на відвідуваність матчів впливає не тільки виступ команд? Очевидно, що не менш важливу роль в відвідуваність грають, як мінімум, два фактори: прихильність до клубу і робота з аудиторією. Саме цими факторами, на думку Євро-Рейтинг обумовлено входження голландського, шотландського та португальського клубів в ТОП-10 команд з найвищою заповнюваністю стадіонів.

Що стосується Динамо, то його показники тут дуже низькі. Кияни перебувають на передостанньому місці в рейтингу - 35% заповнюваності. Нижче тільки одноклубники із Загреба - 34%. Лудогорець, який знаходиться на 30 місці, має показник, що перевищує 50%. Зауважимо, що в плані набраних очок обидві команди зі Східної Європи грали значно гірше - Загреб не набрав жодного очка і не забив жодного м'яча. У Лудогорца - три нічиї і три поразки при співвідношенні забитих і пропущених м'ячів 6-15. У рейтингу видовищності ці команди також нижче киян, що не дозволяє говорити про проблему виключно в площині низької якості гри. Можемо припустити, що має місце явна недоробка в плані побудови взаємин клубу з аудиторією. Однак, і самим уболівальникам, або хоча б тій їх частині, яка не відносить себе до глоріхантерів, варто задуматися.

Найкращі

Сформувавши ТОП-10 в кожній з семи номінацій, Євро-Рейтинг вирішив скласти зведену оцінку, що дозволяє визначити найкращих за всіма параметрами. Для цього, зайняте клубом в кожному рейтингу місце оцінювалося обернено пропорційним йому балом. Наприклад, команда, яка виявилася першою в якомусь з рейтингів, отримувала за це 32 бали, друга - 31 бал, третя - 30 балів і так далі.

У разі, якщо декілька клубів поділяли місця в рейтингу, додаткові показники не використовувалися. Кожна з команд отримувала середній з можливих балів. Наприклад, Барселона і Атлетік, які розділили за кількістю набраних очок 1-2 місця, отримали в залік рейтингу по 31,5 балів кожен (32 + 31) / 2 = 31,5. А Арсенал, Боруссія Д і Ювентус, які зайняли 3-5 місця в цій же номінації - по 29 балів (середнє від суми 30, 29 і 28 балів).

Крім цього, був введений додатковий показник, що враховує результат колективу в груповому турнірі. Якщо в своїй групі команда займала перше місце, вона отримувала 32 бали в залік, за друге - 24, третє - 16 і четверте - 8 балів відповідно. Це було зроблено для того, щоб врахувати цінність підсумкової позиції кожного клубу та його подальші єврокубкові перспективи.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 8

В результаті беззаперечно кращим виявився лондонський Арсенал, який набрав 239 балів. Цей клуб представлений у всіх без винятку топах, і не опустився жодного разу нижче шостого місця. Тільки Баварія змогла повторити результат лондонців в плані представництва у всіх номінаціях. Однак, результати мюнхенського клубу виявилися нижче. Як наслідок, в підсумковому рейтингу баварці виявилися лише п'яті.

Євро-Рейтинг відзначає, що розрахований рейтинг може дати певне уявлення про логіку менеджменту Арсеналу, який не поспішає прощатися з Венгером, незважаючи на відсутність нових трофеїв. Дійсно, клуб демонструє результативний атакуючий футбол: здобуто 4 перемоги при двох нічиїх, набрано 14 очок (третій результат серед усіх команд в груповому турнірі), проведено 18 голів (п'ятий показник). Оборона і атака збалансовані, на що вказує і різниця забитих і пропущених м'ячів (+12, третій результат) і загальна кількість забитих і пропущених м'ячів (24, п'ятий результат). Команда грає змістовно, видовищно (3 показник серед учасників нинішньої Ліги Чемпіонів у Рейтингу видовищності). Нарешті, глядачам такий футбол подобається: на матчі Ліги Чемпіонів приходить майже 60 тис. глядачів (шостий результат у турнірі) при 99% заповнюваності стадіону (кращий показник серед всіх команд). Звичайно, який-небудь трофей не завадив би, але поки і так непогано виходить.

І в загальному числі номінантів, першість тримають саме англійські клуби: три команди з Альбіону увійшли в ТОП-10 кращих. По два колективи представляють Італію, Іспанію і Німеччину. Ще один - з Франції. Розподіл відповідає нинішньому класу національних чемпіонатів. А з клубів, які увійшли в ТОП, несподіванкою можна вважати лише десяту позицію Лестера. Втім, це лише підтверджує тезу про силу англійського чемпіонату і думку, що Лестер - далеко не випадковий чемпіон.

Що стосується позиції Динамо, то вона могла б бути вищою, якби не "голосування" глядачів. З такими показниками відвідуваності варто або з уболівальниками активно працювати або переносити матчі Ліги Чемпіонів на стадіон Динамо. Тоді хоча б заповнюваність трибун буде набагато вище.

Про Динамо

З усього динамівського виступу запам'ятався лише їхній результативний матч з Бешикташем. Він дозволив істотно поліпшити очковий багаж клубу і отримати позитивну різницю забитих і пропущених м'ячів. За оцінкою Євро-Рейтинг ця зустріч виявилася також найбільш видовищною в останньому турі і увійшла в ТОП-10 найбільш видовищних матчів групового турніру Ліги Чемпіонів.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 9

Втім, тішити себе успіхами в поєдинку з турецькою командою явно не варто. Тут зійшлося воєдино занадто багато факторів, починаючи від настрою на гру і певного фарту у динамівців, закінчуючи деякою розслабленністю турецького клубу і лояльністю суддівства. Нагадаємо, що перед цим Динамо провело один з найбільш нудних матчів з Наполі, та й інші їх зустрічі були досить невиразні.

Тому можна визнати, що нинішній результат цілком відповідає рівню команди, коли рідкісні яскраві поєдинки чергуються з відверто провальними. І практично відсутня здатність боротися на рівних з командами, які перевершують київський клуб за складом виконавців або, принаймні, по настрою на гру.

До речі, повертаючись до складу киян. Євро-Рейтинг вважає, що нинішній підбір гравців явно перевершує потреби чемпіонату України, але абсолютно не відповідає вимогам Ліги Чемпіонів. Щоб переконатися в правильності цього твердження, досить поглянути на дані Трансфмаркета.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 10

Як бачимо, з десяти клубів з найкращим підбором гравців, тільки Тоттенхем не зміг пробитися у весняну частину Ліги Чемпіонів. Більш того, з двадцяти клубів з найбільшою вартістю футболістів, лише Спортинг виявився за межами єврокубкової весни. Нагадаємо, що за оцінками Трансфаркета, київський клуб за цінністю своїх футболістів займає 24 місце.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 11

Розподіл місць в групі В відбувся, згідно "купленим квиткам". Чим дорожче клуб, чим краще підбір виконавців (додамо від себе - і вищий клас чемпіонату!), тим вище місце він зайняв за підсумками групового турніру.

Чи знімає це відповідальність з тренера? Ні. Інакше досить було б просто набрати дорогих гравців і випускати їх на поле. Однак, ступінь відповідальності істотно знижується: маючи недостатньо якісний, розбалансований склад набагато важче давати необхідний результат.

Так хто показав кращий результат?

З одного боку відповідь на дане питання було дано вище - лондонський Арсенал. З іншого боку, маючи в своїх руках такий склад виконавців, як у месьє Венгера, показувати якісний футбол ніби й не дуже складно.

Євро-Рейтинг пропонує ще один варіант оцінки виступів команд в груповому турнірі. Назвемо його рейтингом ефективності виступів. Розрахунок простий: кількість балів, набраних в залік рейтингу кращих клубів співвідноситься з трансферної вартістю гравців цих клубів. Отримуємо своєрідну ціну кожного балу або ефект від вкладення в команду.

"Динамо" проти кращих команд групового етапу Ліги Чемпіонів. Що говорять цифри?  - фото 12

Про що говорять отримані результати? Про те, що Легія, Копенгаген, Ростов, Лудогорец і Бешикташ явно стрибнули вище голови, пройшовши з таким складом в Лігу Європи. І в цьому безсумнівна заслуга і гравців і тренерів і менеджменту клубів (остання - через заповнюваність стадіонів). Результат виступу Селтіка і Базеля, також варто вважати успішним: команди хоча і залишилися в своїх групах на четверте позиціях, явно добре сприймалися уболівальниками і продемонстрували максимум можливого при мінімумі вкладеного.

Окремо стоїть Монако - єдиний представник весняної Ліги Чемпіонів. Цінність клубу - дев'ятнадцята серед тридцяти двох учасників даного першості. Це не завадило монегаскам випередити багатші Тоттенхем і Байєр і трохи менш дорогий ЦСКА. Тут слід говорити про тренерські досягнення.

Що стосується Динамо і ПСВ, які увійшли в першу десятку - це і не успіх і не провал. Команди виступили на рівні своїх нинішніх можливостей. Блиску не було, що змогли - взяли, що було трохи складніше - не отримали. Загальний результат виходить нейтральний: краще, ніж у деяких, більш дорогих клубів (наприклад - ЦСКА), але значно гірше, ніж Легія, Копенгаген або Лудогорець.

Стосовно до киян це повинно привести до перегляду політики менеджменту з формуванням чіткого цілевизначення. У нинішніх економічних умовах склад може бути полегшений, а тренер повинен бути здатний виконувати завдання за умов обмеженого ресурсу. При цьому розраховувати на успіхи в Лізі Чемпіонів не варто: Ліга Європи стає основною метою на найближчі роки.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme