Німеччина і нові вибори: Як біженці потопили Меркель на шляху до "Ямайки"

Меркель сплатила свою ціну за прийом біженців. Після провалу коаліційних переговорів вона, цілком ймовірно, піде на повторні вибори. Результатом яких може бути не тільки безславний кінець її блискучої політичної кар'єри і тривалий період нестабільності у Німеччині - але й глобальне ослаблення ЄС

Журналіст відділу «Світ»
Німеччина і нові вибори: Як біженці пото…

"Ніякого прогресу ми не досягли. Швидше, навпаки, оскільки колишні компромісні цілі були поставлені під сумнів", - сказав журналістам лідер вільних німецьких демократів Крістіан Лінднер, коментуючи свій вихід з переговорів про створення правлячої коаліції. "Краще взагалі не йти у владу, ніж правити у брехні. До побачення!" - додав політик у день, який перекреслив всі надії на "трипартійну" коаліцію - так звану "Ямайку". З одного боку, таку принциповість і вірність ідеології, особливо на тлі українського політикуму, можна було б вітати. З іншого боку, вихід вільних демократів ставить Ангелу Меркель перед вкрай непростим вибором.

Якщо коротко - то варіантів у неї два. Це "уряд меншості", який, в принципі, дозволяє німецька конституція, або нові вибори.

У першому випадку претендентка на посаду канцлера пропонує президенту Німеччини виставити свою кандидатуру на голосування у парламенті.

Якщо Меркель не отримає абсолютної більшості голосів з першого разу, через два тижні відбудеться повторне голосування, а в разі відсутності результату ще через два тижні - і третій раунд, на якому Меркель досить буде не абсолютної, а відносної більшості голосів, щоб знову стати канцлером Німеччини.

Відносну більшість у Бундестазі Меркель, теоретично, мала б отримати без проблем. Навіть попри те, що, за чутками, всередині ХДС-ХСС вже сформувалася достатньо потужна опозиція до її персони, а саме парламентське голосування буде при тому анонімним. Щоправда, вільні демократи вже встигли повідомити, що в разі чого згодні підтримати Меркель на посаді канцлера у Бундестазі - так що у неї є немалі шанси здолати цей бар'єр і за першим разом.

Але очевидно, що така "слабка перемога" вже не дозволить фрау кнцлерін правити країною так, як вона звикла. Її четвертий термін за таких умов перетвориться на низку компромісів задля збереження залишків популярності. І, не виключено, закінчиться задовго до передбаченого законом терміну.

Єдина альтернатива такому розвитку подій - повторні вибори. Результати яких, на разі, не може передбачити ніхто. І в ході яких, з одного боку, може мобілізуватися електорат ХДС-ХСС, який минулого разу не дійшов до дільниць, заспокоївши себе думкою про те, що "все одно буде Меркель".

З іншого боку, в правих популістів із "Альтернативи для Німеччини" аргументів про недієздатність сьогоднішньої партійної еліти теж явно побільшає.

В будь-якому разі, харизматичного і сильного німецького уряду, до якого звикла Європа, вже не буде - як мінімум до кінця літа наступного року, саме стільки часу, за оцінками німецьких політологів, знадобиться для проведення повторних виборів, підбиття їх результатів і формування нової коаліції, якщо Ангела Меркель обере саме цей шлях.

Що, звичайно, не є доброю новиною ні для ЄС, ні для України. Оскільки саме Меркель, як не крути, була тією ключовою фігурою яка допомагала зберігати єдність Європи у масі спірних питань - від Брекзіту і до антиросійських санкцій.

Саме вона домовлялась, переконувала і погрожувала - акуратно, за лаштунками - всім тим, хто ставив свої власні, чи нехай навіть національні інтереси - вище від спільного інтересу Європи. Саме вона в останні півроку почала процес створення європейської армії та тісніше інтегрованих європейських фінансів - коли стало зрозуміло, що зовнішня політика США незворотно змінилася.

Серед доморощених експертів зараз популярно звинувачувати екс-канцлера у тому, що причиною сумного фіналу стала її "недалекоглядна" політика стосовно прийому біженців. Звичайно, рішення Меркель у цій сфері і справді допомогли ультраправим, і заставили сумніватися багатьох союзників - включно із чільними посадовцями в ХДС та, особливо, ХСС. От тільки про "недалекоглядність", здається, тут не йдеться. Ангела Меркель, провівши у німецькій політиці більш ніж 30 років, із яких 12 - у ролі канцлера, напевно, передбачала подібний фінал незгірше від тих, хто читає про ту політику, у кращому випадку, на новинарних сайтах.

Просто річ, здається, в тому, що прийом біженців цій доньці східнонімецького пастора здавався важливішим за її власну політичну кар'єру. Мала вона рацію у тому питанні чи ні - покажуть тільки найближчі десятиліття. А от той факт, що її політичні невдачі ставлять у становище невизначеності всю Європу, озиваються зниженням курсу євро і падінням акції європейських компаній, свідчить про те, наскільки сучасна політична стабільність цієї частини світу залежить від Ангели Меркель.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme