Як українці в Грузії росіян в стародавню гру перемагали

В Цхалтубо завершився перший в історії міжнародній турнір з коротких нард

Як українці в Грузії росіян в стародавню…

Нині в столиці Грузії проходить великий представницький турнір зі спортивних нардів. Передувало такому заходу суперництво між журналістами із кількох країн світу. Ясна річ, бути осторонь такій цікавій події українським газетярам було б легковажно.

В нашій країні проблем повно, писати та коментувати і без того турніру є що, але представляти себе, а відтак і країну на Першому міжнародному турнірі – почесно.
Турнір відбувся в місті Цхалтубо, що на південному заході країни: п’ять годин казкової дороги від Тбілісі. То увертюра журналістському турнірові – це прекрасні краєвиди і гірське оточення конкурсантів за головний приз.


Той головний приз неначе в Олімпіаді: головне – участь.

Допоки гральні камінці (в нардах, навіть спортивних – то зари) повільно вели до перемоги представників Італії, Сполучених Штатів та Грузії, українці теж не пасли задніх. Організатори змагання побудували турнірні сітку так, що початківці – то стосується в першу чергу українців і в деякій мірі росіян – розпочали перший раунд з програшу представникам грузинських ЗМІ. Досвідчені грузини надали українцям своєрідний майстер-клас з давньої гри, напрочуд популярної в їх країні, як і на загал на Сході нашої планети.

Історичні дослідження вказують на те, що нарди – відтепер спортивні – було започатковано п’ять тисяч років тому в краях між річок Тигр і Євфрат та у Персії. За віком ця гра на рівні із шахматами.
У наступному колі турніру, що проходив між гірською грядою Малого та Великого Кавказького хребтів, українська команда, використав свій шанс і пригадав «грузинський» досвід, «вибила» з турніру росіян і у такий спосіб піднялася вище у неофіційному загальному заліку.

Турнір той індивідуальний, та кожен вболівав за своїх, то й раділи перемозі кожного разом. Шляхетне грузинське вино та гостинність організаторів не абияк допомагало цьому. Але то потім.

А наразі українські телевізійники з Харкова проводили телевізійну зйомку турніру. Ведучій і редактор спортивних передач ОТБ Микола Нестеренко казав, що знімати та коментувати будь-який спортивний захід – то його справа і професійний обов’язок, але при тому бути у центрі подій як учасник турніру – то його перший такий досвід. Нелегкий.

Спортивні нарди як турнірне змагання вперше виборов Тім Холланд із США. Відтак і став чемпіоном світу. То сталося вже далекого 1967-го року. І в Лас-Вегасі. А в Цхалтубо наступний раунд турніру подарував кілька несподіванок. Те, що хтось із українців «вибив» росіянина, вже нікого не дивувало. До того звикли. Але один з укранців дістався чвертьфіналу.
Невідомо, хто саме виграє наступну першість у Грузії, а ось другий Чемпіонат світу виборов той самий Тім Холланд 1968-го, а далі й 1971-го років. На тих турнірах українців не було. Навіть журналістів.

Самі по собі гра цікава. І на перший погляд проста. Ця миттєва уява про невибагливість гри сповіщає світові тільки те, що вона, ця гра, напрочуд демократична. Подоба із «грай-та-кидай» камінцями із позначками від одного до шести не витримує хоч якої критики. Древня гра в уяві стародавніх класичних і античних цивілізацій Землі являла собою прообраз Всесвіту, центром якого є наша планета. Дошка для гри – то тіло Землі, шашки –люди. Вони рухаються світом за примхою долі (як впадуть камінці, то така й подальша доля людини). Проте, не так все однозначно. Бо розум гравців має керувати тим рухом. Відтак на ділі постає таке: якщо людина, як той цар або сучасний політик новітнього часу не вміє керувати і керуватися життєвим шансом, то й найліпші умови (в нардах це сприятлива комбінація чисел-позначок на камінцях), то діла для нього, як і долі, не буде. А за несприятливих умов розум гравця має надати шанс на краще. Як сучасна криза в Україні – криза як той унікальний шанс налагодити сьогодення. І майбутнє.

Дванадцять куточків, де саме отаборилися шашки – то як 12 місяців у році. А їх кількість – то 30 днів на місяць. 24 години на добу теж знайшли своє бачення у нардах – то чотири по шість тих самих гніздечок, а чотири ігрові поля на дошці-планеті – як чотири пори року.

Так найперші з наук на Землі - астрономія, географія, математикаі навіть літочислення,прийшли з прадавніх часів в сучасний світ і зійшлися в одне на невеличкій дошці для гри в нарди. Так разом погодилися уява і захоплення людей часу старовинних цивілізацій, що стояли на початку Історії людства. Історії з великої літери.
1

743 року в Англії було запропоновано єдині правила гри, відтак вона отримала назву backgammon, себто - «короткі нарди».

А чемпіоном світу 2013 року став харків'янин В’ячеслав Прядкін.

Відтак, далі буде. Це - щодо чемпіонства.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сектор

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme